По данни на Google годишно има над 10 млрд. търсения, свързани с дерматологични проблеми.
Отговорът на компанията? Ново приложение в Android OS, което ще използва изкуствен интелект, за да постави диагноза на потребителя си.
Апът, разбира се, предупреждава, че не може да замести консултацията с медицинско лице.
Вместо това той използва алгоритмите си, за да предостави на клиента три възможни състояния, от които кожата му страда. Платформата приканва човек да качи три свои близки снимки на кожата си и заедно с това да отговори на няколко въпроса, свързани със симптомите.
Сред запитванията има тип на кожата, пигментация, дали е имало скорошно излагане на силно слънце и други. След като отговорите на серията въпроси, изкуственият интелект се насочва към списък от над 280 диагнози, за да ви предостави трите най-вероятни. Следва предложение да потърсите повече информация за състоянието си в Google, но и да посетите дерматолог.
Идеята на технологичния гигант за подобен ап идва по време на пандемията, когато се забелязва още по-голям скок в търсенето на ключови думи, свързани с дерматологични проблеми. Затворени вкъщи заради коронавируса и без достъп до дерматолози, хората се опитват да преценят какво им има и дали е опасно и технологиите идват насреща.
Именно тук изкуственият интелект идва на помощ и свързва крайния потребител с огромната база данни, с които Google борави.
В 84 на сто от случаите една от трите предложени диагнози е точната диагноза, категорични са от компанията.
Все пак дори и самите създатели уточняват, че приложението е най-коректно при търсенето на по-разпространени състояния като младежко акне, екзема, контактен дерматит и уртикария. Това пък означава, че при по-редките, но и по-опасни кожни заболявания апът ще предоставя фалшиво успокоение и може да е буквално заплаха за живота.
Кожата е най-големият и може би най-чувствителният човешки орган и често заболяванията по нея са сигнал за нещо притеснително, което се случва "под повърхността". Затова специалистите предупреждават, че колкото и фин да е даден алгоритъм, той не може да замести консултацията с лекар.
"Изобретението ни не е предвидено да предоставя диагнози, а само да насочва потребителите", подчертават от Google пред The Verge. Дерматолозите обаче не са убедени, че клиентите с Android OS разбират изказването на технологичната компания.
Те не са единствените лекари, притеснени от нарастващата популярност на приложенията за самодиагностициране.
И преди пандемията мнозина са склонни да се обръщат за диагноза към Google или към някое специално създадено за целта приложение, но мерките заради коронавируса изостриха както хипохондрията, така и нежеланието за среща със специалист.
Няма точни данни доколко тази тенденция е довела до влошаване на общественото здраве, но е достатъчно обезпокоително, че вместо тези приложения да търпят рестрикции, те стават все повече и все по-широко рекламирани.