Изолация, липса на физическа активност, преяждане, засилена употреба на алкохол, липса на мотивация, депресия - всичко това ни е до болка познато, а през последната година се струпа и накуп. Последствията върху човешкото здраве от подобен начин на живот могат да бъдат пагубни, без да се подценява сериозността на ситуацията с COVID-19.
Мятането от едната в другата крайност е много характерно за този период, в който се опитваме да открием какъвто и да е вид баланс в заобикалящата ни несигурност.
Това се отразява най-вече върху физическото ни състояние и се изразява в наднормено тегло, затлъстяване, анорексия и всякакъв вид хранителни разстройства.
Когато се старае сам да преодолее проблема, следвайки съветите на мускулести мъже и добре оформени жени, най-често от непроверени източници, човек дори не може да си представи на какъв риск поставя тялото си. Затова, ако и вие сте решили да подобрите здравословното си състояние или да редуцирате по някакъв начин теглото си, задължително се обърнете първо към специалист.
Като д-р Райна Стоянова - диетолог и специализант по ендокринология и болести на обмяната. Завършила е Медицинския университет в София и участва в множество проекти, свързани със здравословното и балансирано хранене в България и чужбина.
В дългогодишната си практика е ставала свидетел на какви ли не човешки експерименти, свързани с диети и специални режими на хранене. По всякакъв начин обаче се опитва да помогне на всеки, който потърси нейната помощ.
Дясната ѝ ръка днес е Кристина Вавура - момиче със слънчева усмивка, способно да разсее притеснения от всякакъв характер. В момента учи за магистър по клинична диетология в Шотландия, но благодарение на пандемията пътищата им с д-р Стоянова се засичат. Така вече почти година двете работят заедно, а Кристина има възможността да се учи от живия контакт с пациентите и знанията на диетолога.
"Страхотен опит е за мен, защото се докосвам до медицинската част на нещата. Не само от диетологична гледна точка, но и от ендокринологична", споделя тя.
Излез от застоя! Влез във форма!
Скъпи читателю, този текст е част от Get in Shape³ - новото издание на инициативата на Webcafe.bg, с която искаме да те мотивираме да се откажеш от оправданията, да се сбогуваш със стреса и да влезеш във форма. В това ни партнират:
Next Level Fitnes Club, Asics, DEVIN Mineral & Vitamins, Vitabiotics, Heineken, Huawei, Спорт Тото, Reina.
Д-р Стоянова и Вавура ще работят с участниците в кампанията на Webcafe.bg Get in Shape³ и ще дадат ценни съвети на Геро, Виктория, Драго, Албена, Павел и VenZy за това как най-правилно и отговорно да постъпят спрямо храненето си.
"Много приятно чувство е удовлетвореността, която получаваме, когато виждаме пациентите щастливи, отслабнали и здрави", добавя д-р Стоянова.
Така е, защото наднорменото тегло и затлъстяването като че ли скоро не са излизали от зоната на актуалност. И ако изключим фактора "пандемия", това се дължи на лесно достъпната и често вредна храна, придвижването с автомобили и намалената физическа активност.
"Когато имат възможност да почиват, хората гледат да седнат вкъщи на дивана, а не да отидат да се движат сред природата", обяснява Кристина Вавура. А последиците от това - поне онези, които могат да се видят в огледалото или да бъдат отразени от кантара - са очевидни.
После идва и желанието за отслабване. В кабинета на д-р Стоянова пациентите идват в различен етап от опитите си да свалят килограми.
Някои от тях се чувстват безпомощни, след като са спазвали множество диети, но без да получат почти никакъв ефект. Други пък търсят помощта ѝ, когато вече имат някакво метаболитно нарушение - захарен диабет например.
С какъвто и проблем да е дошъл, преди всичко останало пациентът преминава обстоен преглед. Задават му се въпроси, с цел да му бъде снета анамнеза или да се разбере дали в семейството му има съдови инциденти. Информацията от този род е много важна, тъй като затлъстяването води до повишен съдов риск.
"Съдовият риск е винаги налице при метаболитен синдром. Казано по-друг начин - рискът от инфаркт или инсулт е в пъти по-висок при пациенти с наднормено тегло и метаболитни нарушения", подчертава диетологът.
След редица важни въпроси се преминава към физикалния преглед. Пациентите минават през боди импеданс, откъдето се получават важни данни за телесната маса, теглото и други важни показатели. Ако се налага, се прави и ехография на щитовидната жлеза и кръвни изследвания.
"На базата на резултатите даваме заключение как пациентът трябва да бъде лекуван и какъв хранителен режим да спазва, който Криси изготвя подробно. Той включва препоръки, примерна диета с примерни рецепти. След 2-3 месеца го каним, за да видим какво сме постигнали", обяснява д-р Стоянова.
Разбира се, през това време не всичко при лекуващите се протича гладко. Изкушенията са много, а спазването на диета и регулярното хранене ги затруднява. По-тежко е, когато на хората със сериозно затлъстяване им се налага да приемат и лекарства, тъй като повечето от тях водят до неприятни странични ефекти. По думите на д-р Стоянова не всички успяват да се справят.
Но защо на някои хора им е по-лесно да свалят килограми?
Оказва се, че от една страна е свързано с това колко е изтощен метаболизмът от подлагането на диети. Друг фактор обаче са гените или така наречената фамилна обремененост - ако голяма част от роднините са пълни, няма как да не се отрази и на бъдещите членове на семейството. В тези случаи да се редуцира теглото е по-трудно, но не невъзможно, казва диетологът.
Каквато и да е причината, проблемът с наднорменото тегло не бива да се пренебрегва. По думите на д-р Стоянова тези килограми, които са качени по-бързо, ще могат и да се редуцират по-бързо. Важно е да се отбележи, че наднорменото тегло не е само естетически проблем и за жалост много често е свързан със заболявания.
"Колкото по-тежки сме, толкова повече ставите ни страдат, повишава се рискът от захарен диабет, подагра. Това от своя страна повишава съдовия риск", обяснява диетологът за последствията от наднорменото тегло.
Има я и другата крайност - пациентите с килограми под нормата. Въпреки че за тях не се говори често, това не означава, че не съществуват.
Те от своя страна търсят помощта на д-р Райна Стоянова и Кристина Вавура, за да повишат телесната си маса. Подобни пациенти не са малко, защото все "по-модерни" сред младите момичета стават анорексията и различните видове хранителни разстройства. Една от причините за появата им са прекаленото трениране, следване на "гурута" в интернет, както и съблюдаването и вманиачаването в приготвянето на храна.
"Това влечение в момента си има диагноза и е много актуално. Нарича се орторексия, т.е. прекаленото фокусиране и залитане към здравословното живеене, независимо дали е веганство, вегетарианство или кето диети. Тези хора приемат и различни хранителни добавки. Всичко в живота им се върти около това да живеят и да се хранят по определен от самия тях здравословен начин. Четат и всякакви видове източници на информация, които не са достатъчно достоверни", обяснява д-р Стоянова.
Опасността тук не идва от самата диета или режим, а от крайността, в която човек може да изпадне. Зад нея се крие рискът от здравословни проблеми, някои от тях свързани с дефицит на витамини, което пък от своя страна може да доведе до "друга клинична симптоматика". Може да повлияе и на хормоните, което при жените почти винаги е свързано с аменорея - липса на менструация.
За да не се стига до тук, д-р Стоянова дава следните универсални съвети:
"Не изпадайте в крайности в храненето. Преди да тръгнете да спазвате каквато и да било диета или хранителен режим, независимо колко е популярен и какви имена стоят зад него, не забравяйте, че преди всичко това е маркетинг. Здравето не е стабилно състояние и можем много лесно да го загубим. Затова е важно, преди да прибегнем към режим, да се консултираме с лекар или специалист."
И най-важното - пийте достатъчно вода. Добре хидратираното тяло е здраво тяло.
---
Приключението Get in Shape³ започна! Как се справят официалните участници в нашето предизвикателство за един по-активен живот, съвети за трениране, хранене и по-малко стрес, както и още много любопитна информация ви очакване и в специалната платформа на Get in Shape.