В ерата на интернет и на съвременните технологии е трудно дори да се загубиш. Да не говорим за нуждата от знание, която е направо презадоволена. И макар всичко е на един клик разстояние, една галерия в Лондон дава поле за изява на изложба, събрана под името „Музей на любопитството".
Нещата, които може да видите там, със сигурност трудно ще откриете в Google. Истинска провокация за любопитните - така кураторите на изложбата определят целта й.
Експонатите са всякакви, но вкарани под общия знаменател „странни" - монети от различни епохи, религиозни символи, книги и много останки от човешка дейност, достойни за някои музеи по естествена история.
Събирани са в продължение на столетия от влиятелни англичани със склонност към пътешествия и обикаляне на света.
Идеята е в чест на колекционера сър Ханс Слоън, събрал над 71 000 различни артикула в колекцията си. Починал през 1753 година, той е един от основателите на Британския музей и на Музея по естествена история.
И така, до нас днес достигат табла с пластмасови човешки очи, а не пулове, кутия със зъби за смяна, череп от тукан, скелет от прилеп и всякакви други странности, които някой може да притежава.
„Много музеи основно работят като архиви, показвайки постиженията и откритията на миналите цивилизации и вкарвайки естествения свят в каталог. Музеят на любопитството иска да бъде жив музей, източник на бъдещи открития. Освен това, странното е готино", казва кураторът Майки Снел. Самият той също е „колекционер на странното" и любител - палеонтолог.
Освен кости, черепи и скелети, в колекцията попадат старинни медицински инструменти, които спокойно може да припишете на Франкенщайн, не претендиращи за шедьоври на изобразителното изкуство картини, натюрморт от насекоми и какво ли още не.
Изложбата може да се види в галерия в лондонския квартал „Сохо" до края на годината.