Истинската причина французите да не дебелеят

Миналия месец ядох ягоди. Вкусът експлодира в устата ми, а гърлото ми се изпълни с вкусен сок. Плодът беше мек и сочен.

Бях във Франция.

Миналата седмица ядох други ягоди. Цветът и вкусът бяха... как да го кажа, леко червеникави, в борба с нафтения мирис на опаковката. Плодът изглеждаше сух, твърд и безвкусен.

Бях в Америка.

Много е писано по въпроса защо френските жени не затлъстяват (не винаги вече е така, за съжаление, заради масовото разпространение на фастфудовете) и защо френските мъже не получават толкова много инсулти. Най-разпространената причина е, че това се дължи на червеното вино, което ние смятаме за нещо умерено греховно.

Това са пълни глупости - причината е в храната

Един прочут френски главен готвач някога бе казал, че в Северна Америка хората консумират твърде много, защото храната е прекалено безвкусна -  те поглъщат повече с надеждата да изпитат удовлетворение. Това може би обяснява огромните чинии, които се сервират в ресторантите в САЩ и Канада.

Това обяснява и много по-малките порции във Франция, където храната абсолютно задоволява вкусовите ви рецептори, и по-дългото време, което отделяте за консумация на всяко ястие във Франция, тъй като времето минава по-приятно между всяко от малките ястия. Може би затова след няколко месеца във Франция се връщам у дома винаги с няколко килограма по-лек, независимо от почти ежедневните десерти?

Сладолед, наистина направен от сметана. Шоколад, който не е просто кафяв, а има мускусен, тъмен вкус. Френските десерти - направени ръчно миниатюрни бомби от вкус с приятно смесена текстура - има ли някой, който да не каже, че са страхотни? И не са огромни парчета клисава каша, покрита със захар и мазнина, като американските къпкейкове, които са тотален хит в наши дни.

Защо толкова голяма част от "пресните" храни са толкова безвкусни?

Дали заради траещото около седмица пътуване с камион от Калифорния? Или заради безбройните дни, в които храната е стояла в терминалите, откъдето да бъде натоварена, после в складове и супермаркети? Вероятно поне донякъде е така.

Но голямата разлика между пресните храни, които се продават в Америка и във Франция е проста: в Северна Америка предпочитаните видове се селектират и развъждат с цел по-голяма издръжливост при дълъг превоз и за по-добър визуален маркетинг, докато френските плодове и зеленчуци се селектират и отглеждат за по-добър аромат и вкус.

Да вземем доматите. Американският домат е яркочервен, перфектен глобус от целулоза, задържащ колкото може повече вода, за да тежи повече. Изглежда перфектно. Ето ви и още един нов маркетингов трик: доматите се продават с клончетата, на които са израснали, като си плащате за клончетата под формата на дял от теглото, при това по-скъпо - нали личи, че са расли на истинско растение? Отнасяте у дома перфектно изглеждащите домати и отрязвате парче: целулоза, вода и семена. Никакъв отличителен вкус. Има цяло поколение, което вече смята, че това са "истинските" домати!

Честно казано, в края на лятото се намират селски домати, които експлодират от вкусове точно като френските ягоди. И няколко седмици се радваме на истински вкус, и ги консумираме всеки ден.

Във Франция доматите имат вкуса на августовския селски домат, но са достъпни целогодишно.

И тамошните видове имат дори още по-добър вкус

Преди няколко години френските супермаркети се опитаха да продват тези яркочервени тенис топки на клончета - доматите, които Америка добре познава и се е научила да обича. Те изглеждаха много добре. Французите ги пробваха веднъж-два пъти и никога повече не си ги купиха. И сега не можете да ги откриете особено често на пазара.

В отчаян опит да удовлетвори потребителите, северноамериканската хранителна индустрия се стреми да им даде вкус, но по най-евтиния възможен начин. Затова тя им дава сол, мазнина и захар. И хората поглъщат все повече и повече, надявайки се на нещо по-добро, на нещо истинско.

Има само една храна, която се прави по-добре в САЩ и Канада: телешкото. Френското телешко е от същия вид говеда, които се използват за други селскостопански цели, и е кораво. То няма мраморна текстура и като цяло е по-жилесто. Французите са измислили добри начини за приготвянето му - и с добър сос то е много вкусно. Но все пак си остава трудно за дъвчене.

Има обаче още една причина, поради която във Франция храненето е по-полезно. За разлика от нас, французите консумират най-много по обед. Това е най-важното хранене за тях.

И те получават два часа обедна почивка, за да се нахранят както трябва

За тези два часа паркингът е безплатен, защото всеки трябва да се нахрани, нали? Френските работодатели са задължени да осигуряват на служителите си "реална храна" всеки работен ден. Така че те сядат и разговарят, докато обядват. Обядват колективно, с колегите си, точно както го правят със семейството си. Може би с чаша вино, което не ги прави пияни, или дори подпийнали, и нерядко струва по-малко от чаша кока-кола.

Вечер, след като свършват работа в 19 часа, те сядат семейно за лека вечеря - супа, може би, или хляб и сирене, малко шунка, отлична багета, която е зърниста и прясно изпечена на отсрещната страна на улицата, минути преди да бъде изядена.

Вкусът, ароматът и удоволствието от храната са централен компонент от френския начин на живот. Това не е просто "презареждане с гориво"; това е най-важната част от деня.

Много ми се иска да успеем да променим фундаментално нашата хранителна "индустрия". Така не бихме изглеждали толкова ужасно, поклащайки се като патици по "Шанз-Елизе" през април.

#3 mima 03.06.2014 в 14:27:15

Добре, че авторът не се е запитал защо американското говеждо е по-крехко от френското. Щеше съвсем да изпадне в ужас.

#4 boris 03.06.2014 в 14:59:06

Имам сериозни подозрения, че доста сериозна част от дъхавите и вкусни френски домати, всъщност са българските домати дето вече не се продават почти никъде в България.

#5 Xaoc 03.06.2014 в 15:08:40

Авторът се беше престрашил да отиде малко по на изток, щеше да разбере какво е истинско разнообразие от вкусна храна. Много чужденци твърдят, че имаме уникално вкусни домати (не онези пластмасовите по хипермаркетите, а другите - истинските, които могат да се намерят на пазара). Да не говорим за дини, пъпеши, праскови, кайсии, лук, чесън, картофи, чушки, тиквички, моркови и всичко останало, което със страшна сила вирее по нашите земи. И като добавим смесицата от средиземноморска, ориенталска и славянска кухня, се получава нещо, което го няма никъде другаде. Да не говорим, че тук си имаме и страхотно месо, особено телетата и прасетата, отглеждани около Балкана имат страхотен вкус. Отидете в района на Ловеч или Търново и можете да забравите за прехвалените френски ястия. Освен това имаме безброй язовири и реки, където човек сам може да си налови прясна риба. Кой не е ловил попчета, сафрид или паламуд по нашето черноморие? И все пак да опровергая автора - от всяка храна се дебелее, а когато се наяждаш от малко, няма никаква гаранция, че храната е вкусна.

#6 LaForce 03.06.2014 в 16:14:25

Не забелязвате ли, че автора е американец? Той, най-вероятно, никога не е пил кафе в порцеланова чаша, не е брал домати от градината, най-вероятно и не знае, че млякото се дои от крава, а не се произвежда като колата... доколкото знам освен за горните 3-4% (и то не по доход а по акъл) "нормална" храна не е достъпна за населението в Америка. Все пак средностатистическият американец е най-големият консуматор на планетата! Количеството е всичко и полято обилно с глюкозо-фруктозен сироп също така!

#7 pixie 03.06.2014 в 16:16:39

Само не разбрах какво точно е "тъмен вкус" на шоколада.

#8 pixie 03.06.2014 в 16:18:09

И според кого - автора или преводача?

#11 D-Fens 04.06.2014 в 10:58:29

Хм, прочитайки първите редове на статията става ясно че ще детонира станалите банално-досадни псевдопатриотични напъни в стил "Наш'то си е най-хубаво!". Качествена ни е храната ама друг път - който е видял повечко свят е наясно. Само не ми казвайте че на пазара доматите ни са "селски" и не са пръскани и торени с какви ли не гадости и химия - все пак са за продаване а не за лична консумация или че хлябът ни не съдържа до 50 процента глутен а любимите ни евтини сладкишчета с които си угаждаме не са бъкани с внесени отвън "на далавера" трансмазнини и оцветители. Мисля че само американците са по-зле - ГМО-ГМР са разрешени и дори не са длъжни да ги обявяват в опаковката но спокойно в това "ще ги стигнем" а може и да ги задминем щом е за лошо.

#14 Xaoc 04.06.2014 в 16:09:07

Мирославе, D-FENS, четете внимателно! Авторът е американец!

#16 Defoto 05.04.2016 в 19:32:16

За мой УЖАС (живея в САЩ) всичко казано в статията е вярно! Продуктите и храната тук убиват чрез стотици болести! Месото (без изключение е фрашкано с хормони и антибиотици; вече има риба генно модифицирана) соята е 96% Монсанто; плодове и зеленчуци в големите вериги - не се ядат! Браво на франсетата!

Новините

Най-четените