Пазар за отчаяни булки

"Брачният пазар" на Китай е по-натоварен от Женския пазар в неделя сутринта, но успеваемостта му е по-ниска от тази на бюрата по труда. 

"Идвам тук всеки уикенд през изминалите две години, но успеваемостта е много ниска," споделя отчаяна майка, клатейки глава. "Някои хора са тук от пет години, но така и не са открили никого досега".

"Дъщеря ми отиде да учи в Англия за седем години," продължава тя. "Когато се върна, вече беше прекалено късно за нея да си намери приятел... Тя смята, че престоят й във Великобритания е имал смисъл, но за мен няма нищо по-важно от това да започнеш семейство". 

Зле пазената тайна на китайския пазар за "отчаяни булки" 

"Брачният пазар" на Народния площад в Шанхай, или "Ъгълчето на сватовниците" както още го наричат местните, вече се е превърнал в истинска институция. Всяка събота и неделя стотици родители се събират, без значение какво е времето, стискайки в ръка листове хартия, които описват децата им в няколко кратки фрази: възраст, ръст, образование, работа, заплата, дали са учили в чужбина и дали разполагат със собствен апартамент.

Въпреки че родителите нямат нищо против да говорят с чуждестранни журналисти, с надеждата децата им да имат възможността да си намерят партньор-чужденец, никой от тях не е склонен да разкрие истинските имена или снимките на своите отрочета пред медиите, а повечето отказват и да бъдат снимани. 

Следването на китайските младежи в чужбина обикновено значи по-трудно задомяване

"Дъщеря ми не одобрява, че идвам тук - откраднах нейна снимка, за да я донеса на пазара и да я представя пред потенциални съпрузи," споделя неутешим баща. Досега той е пратил 29-годишната си дъщеря на 12 срещи с различни мъже, които открил на "брачния пазар". "Но никога не се получава," разочаровано поклаща глава той.

Въпреки малката вероятност за успех на пазара, родителите упорстват и не се отказват от надеждата, че ще открият подходящ партньор за рожбите си. "Ако намеря едно подходящо момиче от 100, значи съм постигнал успей" казва друг загрижен баща.

"Синът ми е много придирчив. Много момичета се интересуват от него, но той похарчи много пари за образованието си в Стокхолм, където беше седем години - и дори все още няма собствена къща".

Майка от Северен Китай обаче вижда проблема в друга светлина. "Съвременните родители имат много високи изисквания спрямо децата си" твърди тя. "Родителите искат за децата си това, което самите те не са успели да постигнат".

Нейната 28-годишна дъщеря, която е мениджър на проекти в чуждестранна компания, приема факта, че майка й посещава подобни "брачни пазари", за "пълна излагация". Но според майка й съществува традиционна представа, че хората трябва да се женят. "Ако умра и дъщеря ми още не е омъжена, няма да могат да ми затворят очите". 

Своята половинка на "пазара" обаче дирят далеч не само младежи

Въпреки че средностатистическият профил на участниците в "брачния пазар" е между 20- и 30-годишни работещи хора, като броят на жените значително надвишава този на мъжете, винаги има и такива, които се отличават от тълпата.

"Направих специална реклама именно защото не искам да се загубя сред тълпата," обяснява Джан Венян, стоейки до табелата си, държейки в ръка снимката от дипломирането си в университета.

73-годишният шанхайски вдовец, който идва на пазара почти всяка събота и неделя, споделя, че някога е използвал агенции, за да се опита да си намери нова партньорка, но тяхната основна цел е била да му вземат комисиона за посредничеството, а не да търсят подходящи за него жени.

"Трудно ми беше да събера кураж и да дойда тук," допълва той. "Преди имах съпруга. Тя беше много красива, но почина. Не ми липсва нищо в живота, освен някой, с когото да разговарям вечер".

Докато казва това, Джан забелязва две жени, загледали се в табелата му. Той им маха и ги приканва да се приближат. Едната от тях е на 68 години, също от Шанхай. За първи път посещава пазара. Говорят си около 10 минути, след което разменят контакти. 

Дали ще се получи между тях? 

"Първо ще поговорим като приятели и ще видим дали си подхождаме," обяснява Джан. "Пък после ще видим".

#1 Cvetelina 19.10.2011 в 12:48:28

Хубава статия. Повечето българи биха приели идеята, за такъв пазар скептично, но аз я намирам за интересна.

#2 Оня Дето Го Трият 19.10.2011 в 13:00:42

А дали няма и на този пазар нещо да ни "удрят в кантара"

#4 Оня Дето Го Трият 19.10.2011 в 14:50:14

Що бе, виж на снимката реални са си булките: отиваш, мериш, вземаш... Незнам само дали дават касови бележки за рекламация после

#6 Josephin 19.10.2011 в 15:53:30

ха, я гледай ти какви неща имало по света странни хора а пък ние тук па социален живот, па социални контакти, па социални мрежи тюх... вие срещали ли сте се с някой от социалната мрежа на живо - резултатът е ... шамар с греблото на фадромата (меко казано)

#8 Блуждаещ читател 19.10.2011 в 17:49:06

В исторически план семейното съжителство в масовия случай е било подобно на акционерно дружество и единици са се "взимали по любов". Едва в последните стотина години все по-доброто материално положение на хората им позволява да създават семейства, в които материалните възможности на съпрузите да са на заден план. Та този пазар, както и нашенския цигански пазар на булки е съвсем нормално явление. Само дето булките едва ли са отчаяни вече.

#14 fALLEN 20.10.2011 в 14:44:40

мъжете там, доколкото си спомням, са поне с 30-40 млн. повече от жените, с тенденция разликата да стане над 120 млн. в близките години (и в големите градове). и тия хора ми твърдят, че тия булки не могат да си намерят женихи? за некви малоумни киликандзери ли иде реч, що ли?

#15 янаки 20.10.2011 в 15:01:23

Става дума за „презрели” булки. Хем презрели, хем претенциозни (образовани на Запад). (Така е според текста - 29 годишна, учила на Запад!)

#16 OMG 20.10.2011 в 22:08:14

Я па го тоя Яняки и той коментира, не му изнася изучила девойка, че и чак на 29....на бас, че янаки е самотен комплексар

#17 янаки 21.10.2011 в 09:36:22

Ти, като те гледам на снимката си от Близкия изток, личи ти и по правописа и по владеенето на говоримия български език. Къде видя бе, ефенди, че съм комплексар. Подкрепих предната реплика, която си беше на място, а именно, че при полложение, че китайците мъже са с много повече от жените, не би имало проблем булките да си намерят младоженец. И аз намерих решение в текста – че става въпрос за попрезрели булки, които са завършили на Запад и имат много високи изисквания. И един съвет, ако искаш да напреднеш в Европа, учи, аго, езика.

Новините

Най-четените