Дали оставате в периферията на партитата? Не можете да продумате на работни срещи? Имате затруднения да водите неангажиращи разговори?
Въпреки всичко, което другите хора може да мислят, вероятно не сте антисоциални или лишени от въображение. По-вероятно е просто да сте интроверт - но в очите на обществото това е нещо много по-лошо.
"Гурутата на увереността"? Не им подражавайте
Благодарение на цунами от книги за лично развитие и така наречените "гурута на увереността" сме възпитани да се възхищаваме и да подражаваме на екстровертите, които доминират партито и вземат решенията в офиса.
Но свенливите, стеснителни типове може би ще се смеят последни, тъй като най-новите изследвания показват, че интровертите всъщност са сред най-влиятелните хора в общността.
С по-добра преценка и по-добри способности за взимане на решения, те са в състояние да поддържат дълготрайни взаимоотношения и да излъчват спокойствие в нашия безумен свят, където телефоните звънят непрестанно, непрестанно се сипе електронна поща и изчакването повече от две минути за кафе в Starbucks е повод да започне бунт.
Около 40% от професионалистите на ниво мениджъри - както и някои от най-престижните писатели, творци, изобретатели и дипломати, демонстрират силно интровертен характер.
И ТЕ са такива, но какво от това
Писателката Джоан Роулинг - наскоро обявена за най-влиятелна жена във Великобратания от група редактори на списания - сама се обявява за интроверт. Други известни личности, които са склонни на интровертност, са холивудски зведи като Мерил Стрийп и Гуинет Полтроу, бизнесменът и милиардер Бил Гейтс, британската кралица и дори американският президент Барак Обама.
Според скорошни проучвания, при интровертите е налице повишено кръвоснабдяване във фронталния кортекс на мозъка, отговорен за добрата памет, планирането, решаването на проблеми и сложните научни проекти.
Вътрешният свят на интровертите също така означава, че те са по-способни да обръщат внимание на собствените си мисли, като разполагат с вградена способност да се съпротивляват на външни отвличащи вниманието фактори по начин, на който екстровертите не са способни.
Не си правете излишни култове
За щастие на по-скромните сред нас, психолозите наблюдават враждебна реакция срещу "култа към екстровертността", докато все повече хора се опитват да капитализират своите интровертни качества, за да постигнат кариерно развитие и да подобрят връзките си и семейния си живот.
Според личностния тест и типов индикатор на Майърс-Бригс (най-често използвания в света) всички имат интровертни и екстровертни качества, като едните доминират над другите.
Докато екстровертите ще съществуват добре в шумна, бързо променяща се среда, интровертът извлича енергия от самия себе си, намирайки спокойствие в своеобразен вътрешен свят, където той може да размишлява и изчерпателно да разглежда различни идеи.
В резултат на това жените-интроверти често може да страдат в служебна среда, коментира Дженифър Кануайлър, автор на книгата "Лидерът-интроверт".
Екстроверт не е равнозначно на успех
"Те може да имат затруднения да допринасят към скоростните брейнсторм-дискусии сред колегите, които са умели в импровизациите, както и да не могат да се справят добре в ситуации, изискващи публични изказвания или в получаването на признание за проектите, по които са работили. Те се чувстват така, сякаш са се провалили, докато на практика те просто са изкушени от мита, че екстровертността се равнява на успех".
Но вместо да се опитват да се конкурират с екстровертите, интровертите би трябвало да оставят за тях да говорят независимостта им, усетът им за оригинално мислене и вниманието към детайлите.
Подготовката на въпроси и предварителното репетиране преди срещи и групови презентации ще помогне на интровертите да изглеждат по-ангажирани и да докажат, че са по-ценни за фирмата от някой, който разчита на бързи и иронични остроумия и импровизация.
Освен това тенденцията на интровертите да избягват политиката в офиса означава, че те могат да използват уменията си като комуникатори лице в лице, за да изграждат дълготрайни лоялни партньорства, вместо повърхностни бизнес-познанства, които се пораждат в конкурентна среда.
Както изтъква психологът и специалист по взаимоотношения Корин Суийт, способността на интровертите да се оттеглят в своя собствен свят означава, че те излъчват атмосфера на спокойствие, която успокоява и вдъхва увереност на по-напрегнатите членове на семейството, както и на раздразнителните колеги.
Времето насаме
"Моите интровертни клиенти често са скритата сила в брака. Те могат да бъдат победени при групова конфронтация, но чрез подход към всеки поотделно - без значение дали става въпрос за борба между децата или труден разговор с партньора - те са способни да посредничат в кавгите и да излагат успешно аргументите си.
Това, което е изключително важно, е осъзнаването, че времето насаме - дори ако е просто кратка разходка из парка отделно от семейството - e източник на енергия за интровертите - вместо нещо, за което да изпитвате вина."
Дотолкова сме свикнали да ценим екстровертното поведение, че интровертите често биват смятани за срамежливи. Всъщност обаче те не само са една от най-успешните социални групи, но също така могат да бъдат и сред най-щастливите.
Те не са настървени да бъдат най-популярните в групата, или да получат повишение, да открият правилния партньор, или за каквито и да е външни събития извън непосредствения им контрол, а концентрацията им вътре в себе си им позволява да изпитват задоволство от това да бъдат насаме с мислите си.
Изоставяйки работата си във високооктановата, екстровертна среда на лондонското Сити, за да се заеме с писателска кариера, Хелън Уолмсли открива, че е изоставила негативното възприятие, което е имала за себе си като интроверт.
"Не страдам от същите пикове и спадове на настроението, които по-екстровертните хора изпитват в резултат на стресиран ден в службата или някакви добри новини", споделя Уолмсли. "Аз съм склонна да бъда по-неангажирана и да изразявам мнения и идеи само когато наистина съм ги обмислила сериозно. Този тиб обмислена честност се цени много - както в работата ми като автор, така и във взаимоотношения ми с моя партньор".
Къде грешат хората
Патси Роденбърг от школата по музика "Гилдхол", автор на книгата "Присъствието: как да използвате позитивната енергия във всяка ситуация", е работила със звезди като Шарлот Рамплинг, Ема Томпсън и Мадона върху това как адаптирането на гласа и езика на тялото могат да повлияят на начина, по който другите ни възприемат.
"Хората правят грешката да смятат, че големите актьори и изпълнители са фукльовци", обяснява тя. "Всъщност много от моите клиенти са естествени интроверти, които използват таланта си за самоанализ, за да добавят дълбочина и убедителност в героите, които играят. Те овладяват употребата на неагресивно невербално поведение и силен контрол върху гласа, за да изградят неустоимо присъствие, което никога не разчита само на екстровертност".
Това усещане за истинност и откровеност според Роденбър дава на интровертите предимство, когато социалните ни ценности преминават през период на промяна.
В новата ера на сдържаност, където налагането физически и вербално върху хората наоколо може да изглежда нетактично и доста повърхностно, качества като въздържаност, прямота и по-медитативен подход към живота ще излязат на преден план.
Тези, които крещят най-силно, не винаги печелят спора.