Дълготрайните бракове може би са успешни заради любовта, компромисите и нарастващото непознаване един друг. Двойките, женени средно 40 години, знаят по-малко за предпочитаната от другия храна, филми и оформление на кухнята, отколкото партньорите, които са били женени или са били в сериозна връзка от година-две, констатира ново изследване.
Двама психолози от Базелския университет - Бенджамин Шайбехене и Юта Мата, сътрудничейки си с психолога Питър Тод от университета "Индиана" в Блумингтън, са наблюдавали тази нелогична тенденция при 38 млади двойки между 19 и 32 години и 20 възрастни двойки - на възраст между 62 и 78 години.
Най-голямото разминаване в познанията на партньорите е било в предсказването на предпочитанията за храни, област с особено значение за ежедневния живот, съобщават учените в доклад, който ще бъде публикуван в изданието "Journal of Consumer Psychology".
"Това не влизаше в нашите очаквания от изследването, но резултатите подкрепят хипотезата, че точността в предсказването на предпочитанията на другия спада с продължителността на връзката - въпреки повечето прекарано заедно време и възможността да научиш повече за това какво другият харесва или не харесва," коментира Тод по време на посещение в Базелския университет.
Спадът на познаването на другия сред по-старите двойки донякъде отразява тенденция от партньорите да обръщат все по-малко внимание един на друг, тъй като възприемат връзката си като твърдо изградена - и приемат, че много малко е останало, което да научат един за друг, предполагат учените.
Потвърждение на тази хипотеза е, че дълготрайните партньори в новото изследване са изразили по-голяма прекомерна увереност в познанията си за предпочитания на другия, отколкото хората в по-кратки връзки.
В дългите връзки партньорите може също така да смятат, че между тях има неоправдано голямо сходство, допълват изследователите. Участниците в дълготрайна връзка често приписват собствените си предпочитания за храна, филми и дизайн на партньорите си, които имат различен вкус.
Ако тези констатации бъдат потвърдени, причините за спадащата способност за предсказване на предпочитанията на партньора с течение на времето ще се нуждаят от по-конкретно изследване, коментира психологът от Базелския университет Ралф Хертвиг, който не участва в проекта. В случая с храната, възприятието за вкус намалява с остаряването на човека, отбелязва Хертвиг, което би затруднило дълготрайните партньори да следят все по-разминаващите се техни вкусове за храна.
Също така е възможно по-възрастните двойки в новото изследване да произлизат от поколение, в което мъжете и жените изначално като цяло са знаели по-малко един за друг, отколкото съвременните двойки, коментира Хертвиг.
Нещо повече, възможно е дълготрайните партньори да са особено склонни да изричат "дребни лъжи" един на друг, за да поддържат връзката си безпроблемна, по този начин размивайки познанията си един за друг.
Участниците в новото изследване, които са набрани в Берлин, са поставяли оценка на собствените си - и тези на партньорите си - предпочитания по четиристепенна скала, от "въобще не ми харесва" до "много ми харесва." Оценките са били правени за 40 различни ястия, взети от уебсайт, показващ готварски рецепти и снимки на готовите ястия, 40 филми, взети от предлаганите на уебсайт за продажба на филми, непоказвани по кината, но достъпни на DVD, и 38 дизайна на кухни, избрани от онлайн каталози за мебели.
Участниците в по-младите двойки като цяло по-точно са предсказвали предпочитаната от партньора храна (в 47 процента от случаите), срещу 40 процента - за участниците в по-възрастните двойки. Сравнимо разминаване е регистрирао и за филмите и дизайните на кухни, но точността е малко по-ниска за всички, които са правили подобни предположения.
Въпреки относително неизгодното си положение в областта на предсказването на предпочитанията на партньора, дълготрайните двойки са изразили по-голямо удовлетворение от взаимоотношенията си в сравнение с по-младите.