Думите придават значение на всичко, през което детето е преминало и през което то преминава още от появата си на бял свят. То има нужда да му бъде говорено и да „говори", за да се чувства прието.
Децата разбират много преди да могат да говорят и речта, адресирана към тях, помага да бъдат „посрещнати" успешно и придружени в света на своите родители.
Това е фундамент в теорията на известния френски психоаналитик Франсоаз Долто, която през дългогодишната си практика е изследвала проблемите, свързани с приобщаването на детето към обществото, адаптацията му към детската градина и училището, болезненото откъсване от майката.
Долто оставя след себе си истинска школа и част от нейните представители ще посетят страната ни в края на този месец. Вторите поредни „Дни на Фрнасоаз Долто" са насочени към родители, педагози, психолози, социални работници, неонатолози и педиатри.
Те ще се срещнат с гост-лекторите Мириам Сежер, проф. Ален Вание, Катрин Долто (дъщеря на Ф. Долто), Катрин Вание, Силвиан Джиампино и Георги Кацаров, който от години живее и работи във Франция.
Събитието стартира с открита лекция от 17:00 часа на 31 май и ще продължи с работни ателиета през следващите дни, като предварителните записвания стават ТУК.