Този уикенд цяла Европа празнува Хелоуин или празникът на Вси Светии, който от няколко години вече е толкова популярен и у нас, че в нощта на 31 октомври срещу 1 ноември можеш да се сблъскаш както с някой от ЗиЗи Топ, така и с Бръснаря демон от Флийт Стрийт. За тези, които смятат да се пренесат в един дълъг хорър уикенд - ето как го правят в най-модерните градове на Стария континент.
Плашещият Лондон
Една от най-добрите отправни точки, с които хората дават начало на тържествата по случай празника на Вси Светии в Лондон, е Dungeon - "увеселителния" парк-музей, в който можеш да се запознаеш с най-ужасните събития в британската история.
Освен че има експонати за различни мъчения от Средновековието, както и нагледна демонстрация за тяхното използване, в Dungeon се пресъздават различни кървави и ужасни исторически събития, като благодарение на прекрасната актьорска игра на възстановчиците и специалните ефекти, започваш да се чудиш кое е по-добре: да те изкормят или да изгориш жив...
Тук са и всички кървави британски герои - като почнеш от Суини Тод и стигнеш до Джак Изкормвача, минавайки през Кървавата Мери - дъщерята на крал Хенри VIII.
Специалните събития за Хелоуин в Лондон са още по-страшни - през нощта лондонските клубове са пълни с маскирани до неузнаваемост хора, които се конкурират в състезания за най-плашеща маска в ритъма на музиката. За тези, които искат някакво уникално събитие, този уикенд е адският концерт на Алис Купър, чиято сцена ще бъде с декори, достойни за филм на ужасите.
Но атракциите не свършват до тук: Библията за събитията в нощта на Хелоуин е Viewlondon, от която можеш да избереш както вечеря, гарнирана с истории на ужасите, така и обиколка в търсене на призраци и още: маскаради, тематични DJ сетове и чудовищни сладкиши.
В сърцето на празника
Почитателите на вампиризма могат да се отправят към Дъблин, където е родното място на Брам Стокър, автор на хорър новелата "Дракула", както и музеят, който носи името на писателя. В допълнение към произхода на книгата за граф Влад са най-древните традиции, свързани с Хелоуин - празник, който води началото си от Ирландия.
Келтите, които деляли годината на два сезона - светъл (летен) и тъмен (зимен), са празнували Хелоуин под името Samhain, което означава "Краят на лятото" и отбелязва началото на тъмния сезон. Този пастирски и земеделски празник на огъня започвал през нощта. Келтите смятали, че мъртвите са се връщали на земята в търсене на живи тела, в които да се вселят, и за да се пазят от злите духове палели огромни огньове и се обличали животински кожи, надявайки се да изплашат привиденията (подобно на кукерите в България - бел.р.).
На духовете оставяли храна, за да се нахранят и да стоят далеч от дома им, а накрая на събирането всеки взимал въглен от огъня и с него палел огнището си.
Дълго след покръстването през VI век в Ирландия все още са се спазвали езическите традиции на този празник, а днес все още хората се маскират като същества от отвъдното и подземното царство (духове, таласъми, зомбита, вещици, гоблини и др.), палят големи огньове и пускат фойерверки.
Къщите се украсяват с тиквени фенери или с репи, на които са издялани ужасяващи лица. Традиционният кейк, наречен бармбрак, представлява плодов хляб, от който всеки член на семейството трябва да си вземе резен. Във всеки кейк има парче плат, монета и пръстен. Ако ти се падне парче плат, значи финансовото ти бъдеще ще бъде доста съмнително. Монетата значи, че ще имаш преуспяваща година, а пръстенът е знак за романтична история.
Модерният нощен живот в Дъблин също взаимства от традицията, като пъбовете са украсени колкото се може по-близо до обичаите на келтите.
За почитателите на създателя на "Дракула" има фестивал от 29 до 31 октомври, който включва посещение на гроба му, филми на ужасите, документални прожекции и маратон за вампири, в който, за да участваш, трябва да носиш черно палто.
Да хапнеш от ковчега...
Разбира се, няма по-голямо предизвикателство от това да идеш на гости на Граф Дракула в замъка Бран в Сигишоара, където посрещат гостите с вид бренди, варено с люти чушки.
Въпреки че Влад Цепеш никога не е живял за постоянно в замъка, се смята, че е бил заключен за няколко дни в подземията му по време на Османската власт над Трансилвания.
Днес Румъния превръща успешно легендата в туристическа атракция.
Сред пърформансите в замъка са средновековен съд на вещици, както и битка на трансилвански рицари, но най-голямата атракция, разбира се, е сватбата на Дракула - постановка с професионални актьори.
Кулинарният пик на вечерта е тематичен Вси светии сладкиш, който е под формата на ковчег, а между танците на фона на румънска фолклорна музика, празнуващите Хелоуин спират за малко точно в полунощ, за да гледат луната и да си пожелаят нещо.
Градовете на крайностите
Приветлив семеен град през деня, през нощта Берлин се превръща в изключително екстремно място. В следобедните часове в цитаделата в Шпандау - ренесансова крепост в Берлин, има Хелоуин парти с костюмирани актьори и музика на живо в стаи, украсени за случая, което продължава до 23:00 часа (входът за възрастни е 4.5 евро, а децата до 12 години плащат само 1 евро).
По светло маскираните деца могат да влязат в зоопарка безплатно, а после всички отиват в големия магазин на Lego, който през нощта се трансформира в замък на ужасите, целият в тухли.
Много по-силно е приключението в Nocti Vagus - потопен в тъмнина ресторант, където те обслужват "слепи" сервитьори. Тук за Хелоуин се организра "вечеря с престъпление", което се извършва в тъмното. След това партитата в германската столица включват спектакли като Rocky Horror Picture Show в най-ексклузивните клубове като Adagio, известен с карнавалите, които организира всяка година.
Подобна е и атмосферата в Амстердам. Там можеш да започнеш с вечеря в Hard Rock Cafe, което предлага безплатен коктейл за тематично маскирани клиенти, както и награда за най-оригинална маска. Най-добрите партита стават в клуб Boom Chicago, където темата на костюмите е "наука", т.е имаш зелена светлина да се маскираш, вдъхновен от всички реални или измислени ужаси на науката: от д-р Джекил до птичия грип. В Аmsterdam Beat Club пък се събират хората с най-шантави прически, отново на тема хорор, разбира се.
В Испания (както в Латинска Америка) 31 октомври е Ден на мъртвите деца, а 1 ноември е Ден на възрастните. Хората вярват, че през тези дни умрелите се връщат у дома, затова във всеки дом има олтар с вкусна храна, вода и кърпа.