Да строим курорта нов

Раят би трябвало да е всяко място, от което виждаш и чуваш морето. Обратното е да знаеш, че е съвсем близо, но огледаш ли се, първо виждаш бетонно чучело. И - в по-добрия случай - отнякъде долитат звуци на бормашина (можеше и да е чалга). Юни е, води се за туристически сезон, и въпреки липсата на кой знае какъв наплив, е редно да издребнеем до коя точно дата може да не се цупиш, че ти влиза прах в очите и гърлото от строителството. На 15-и сутринта, точно месец след като забраната е в сила, се сваля скеле, шумът от което не може да събуди само контролните органи.

Дори не говорим за отдавна изчанчени места като Слънчев бряг (поздрави на Цветанов*), пред които и градче Lego изглежда с по-сериозна и премерена архитектура. Бяла, между Бургас и Варна, можеше да прилича на всяко спретнато морско кътче, на каквото всеки от нас вече е бягал извън България. Малки къщи с малки веранди и красиви градини, в които свободно се промъкват ухания на току-що вдигнат от тигана сафрид, анасон и липа, разсейваща мириса на лосиона против комари (дето иначе те стряскат посред приспивния коментар на Петър Василев).

Има и такива къщи в Бяла, доста от тях засенчени от ненормално високи сгради - поне ако броим позволените до 10 метра. Малки островчета, където единствено можеш да ходиш бос, като добри рисунки между полузавършени черноморски чертежи и мрачни соц драсканици. През 2012 г. машината на местния еснафски капитализъм продължава да инвестира в кутийки с евентуална гледка към морето, а не в цялостния облик и инфраструктура на място, където би се изнесъл за няколко месеца - или поне би помечтал за това.

Разбира се, че никога няма да имам имотче на морето и в тоя случай защо да ми пука какво му правят. Когато обаче видиш, че на човек, който е хвърлил пари, години и емоции да си построи такова, му се налага след 22 ч. да води словесни битки с майстори с флекс през оградата си, ти става бая облачно на летния идеализъм.

Вчера вътрешният министър любезно посочи, че трябва да има стратегия за развитие на курортите (тепърва?) и в никакъв случай да не се прави компромис с екологичната сигурност. В същото време и последните места, удобни за отегчени от дискотечни ваканции работохолици, се превръщат в столичен квартал. Чиито сгради, ако наистина бъдат напълнени, 90 процента от народа трябва да се реди на опашка, за да стъпи на пясъка. Едва ли ще се нанесеш в хотелски комплекс, за да джиткаш до Кара дере и Иракли.

В Бяла има всичко на всичко два плажа, между чиято площ и бъдещия капацитет туристи/наематели/собственици на апартаментите във въпросните жилищни сгради (таргетирани към руснаци) няма никаква логика. Така че единственото, което обяснява строежите, е прибирането на едни пари за разрешителни.

Не е ясно в какво се инвестират те, след като в центъра на градчето не можеш да видиш цветя, нито пък истинска детска площадка, а не поредния бутафорен надуваем замък. Пазарът е две-три сергии, магазините са типично провинцилани (не и цените). Само алеята към плажа е ъпгрейдната, но в края й едва сега лениво се копае малка градинка. Достатъчно работа има само за строители, младите ходят да поспортуват, какво друго.

По думите на собственик на къща в града, заради хаоса с парцелирането и определянето на улиците, канализацията минава и през частни имоти и не е ясно какво става в случай на авария. Разстоянието между строежите също не се спазва, още по-гъсто са паркирани бебешките колички и чувалите с отпадъци - друга закономерна гледка, в която се спъва настроението ти преди да слезеш на плажа.

Не че не е смехотворно, че всеки път, в който сме на нашето си море, документираме негативните фрагменти като девици, които за пръв път виждат гол мъж и той прилича на миризлив горски трол. Но нали тъкмо срещу това протестираме хората, които искаме да се търкаляме и в природата, а не на матрака в някой розов хотел. Истината е, че соцфасадата и на повечето малки морски градчета, през които минаваш, е окончателно замаскирана с шарена грандомания, а не с прекрасни алеи и къщи с поносими за лиричната ти нагласа размери.

Не беше невъзможно една страна да направи дори от толкова семпла плажна ивица привлекателна дестинация и за нейните граждани, вместо алчно да я превръща в нарицателно за сбърчен нос. Да ни извинят архитектите на морето, че постоянно не им го харесваме, но поне така се разбира, че все още някои от нас обичат да припарват до там.

#1 stizi 19.06.2012 в 10:25:52

Хареса ми мнението в статията. Продължавам да си задавам въпроса Защо? Защо ни трябват писти като в Австрия след като те си имат Алпите? Защо се сравняваме с масовия ол инклузив туризъм на Турция след като те имат 8 месеца летен сезон и огромна площ плажове? Защо пък не се сравнихме и за минута не помечтахме за туризма на Нова Зеландия? Защо не развихме по-различен културен/исторически/луксозен/селски/бутиков/както искаш го наречи туризъм, който носи по-големи приходи от по-малко туристи. Защо не се намери един човечец с пари за пране и да ги сложи в СПА комплекс например в старата база в с. Момин проход или пък в някое еко селище като това до с.Шипково - като така или иначе не е търсил печалба от бетонния си комплекс, които или стои празен или се продава за 20Е AI на немски туроператор. Защо продължаваме да говорим за безумия като "развитие на малки общини" след като на всички е ясно, че искат да застроят Витоша и Добринище и въобще не им пука за някоя община в северозападна България, където така или иначе никой нормален скиор няма да отиде да кара ски? И като че ли забравяме, че една огромна сграда се строи за година-две, а едно огромно дърво расте век-два (а се отсича за половин ден).

#4 паяка 19.06.2012 в 15:06:33

За всеки влак си има пътници. Аз може и да се чудя и да цъкам като програматор на бяла техника, но съвсем близки мои като ми се хвалят какъв супер олинклузив карат в райската градина напр. наречена Елените, ама може да е всяка друга, е не бих ги последвала, ша ма прощават. "Супер луксознотията", абе баш си е кичозен накръщащ мутробарок, с възможност през 1 час да се тъпчеш със сурогати, щото пара се е даваАла, като върха е , че от лакомия на хотелиерите чадърите и шезлонгите са недостатъчни, то нямаш и алтернатива, де, та заради това, вместо сутрин да се поизлежаваш и да помачкаш страстно-курортно чаршафите, трябва да си нагласиш алармата за 6 часа и да идеш да се хвърлиш хавлията на шезлонг, резерве демек.Е, след това, можеш да се върнеш в кревата или да се разходиш по плажа да подишаш йодни пари, ама има ли ги още? Чакайте, казармата не свършва до тук. Около 8-8 и половина трябва да си отидеш до шезлонга с кърпата и да удостовериш, че си там, щото резервето е забранено и спасителите минават и събират безпризорните хавлии. Е, няма никога да ида така, ама никога!

#5 fALLEN 19.06.2012 в 22:17:59

малиии, що песък от плажа е "вложен" в тия строежи, не бих рискувал да живея и 1 ден там.

#8 freestyler 25.06.2012 в 12:59:03

аз пък си харесвам кочинката. и не бих приел някое вип анонимно място, за мястото, от което съм си отнесъл частица спомен. сигурно остарявам, но в най-хубавите ми морета има пътуване с влак вместо с кола, станция вместо хотел, чернокоп вместо омар и може би най-важното, заради което лея тук тая мила носталгия - любов вместо всичко останало.

Новините

Най-четените