Напоследък все повече и повече хора изразяват недоволството си спрямо Българската Академия на Науките. Колко много пари отивали при тях, с какви напразни неща се занимавали, колко били неефективни. Странното е, че повечето хора, които мърморят, нямат нищо общо нито с технологиите, нито с науката - каквато и да била. Странното е също, че мърморенето започна сякаш по магия, след едно не особено интелигентно изказване на настоящ наш министър.
Авторът на статията, въпреки че е софтуерен специалист, не смее да се нарече учен. И все пак, същият този автор вярва, че е добре да представи малко по-друга гледна точка - като контрапункт на леещото се по медиите.
Съвременната наука е скъпа. Много скъпа. Разбира се, има и чудеса на техниката, и научни постижения, открити и достигнати с подръчни средства в нечий гараж, ала те са изключение от горното правило. Какво се случва обаче у нас?
Пред 2009 г. държавната субсидия за наука е 0.13% от прогнозирания БВП. За справка средното ниво в ЕС е 1.8%. С думи прости, ние сме от страните в Европа, даващи най-малко пари за наука. Въпреки това, според европейско изследване от 2007-а, България е страната с най-висока научна продуктивност на вложени 1 милион евро в света. Звучи добре за група "феодални старчета", нали ?
Разбира се, голите цифри не са достатъчни за средностатистическия данъкоплатец. Той иска резултати, иска нещо, което да се види, да се пипне, иска практика - не теории. В края на 2009-а например, учени от БАН заявяват патент за нов полимерен лекарствен носител - лек, чието навлизане в употреба би намалило с пъти вредните странични влияния при лечението на различни видове рак и при програмата за лекуване на СПИН (с думи прости - и в двата случая говорим за лекарства, които в сегашната си форма нанасят тежки щети на целия организъм, докато се борят с дадената болест).
Откритие, което би могло да даде надежда на милиони. Това е само един от близо 200-те патента за 2009 г. Които, незнайно защо, почти никога не биват отразени в медиите, колкото да задоволят недоволството на средния данъкоплатец като мен и вас.
Затова пък веднага разбираме, когато има нещо скандално - като твърдението, че БАН от 30 години комуникира с извънземни.
Разбира се, със сигурност в БАН са необходими реформи. Като всичко друго в страната ни, моделът на управление е морално остарял като цяло, а заради патриархалния модел, станал правило по време на комунизма - и крайно погрешен. Сигурно е така, сигурно трябват реформи!
За съжаление, в тълковния речник на сегашните управляващи явно пише: "Реформи = свийте им бюджета".
Пък после се чудят и маят защо младите умове на България се изнасят в различни посоки в момента, в който им се удаде такава възможност.
Последното "престъпление" на българската наука е несъгласието на група археолози откритите наскоро кости да биват обявени за светиня. Не и преди да им се направи поне задължителното въглеродно датиране. С този си акт на разбираемо научно съмнение, те си спечелиха титлата "шибаняци" от друг един действащ министър. Поне аз виждам и лъч надежда в това.
Утре ще изкопая Светия Граал от задния си двор. Наистина, не изглежда особено старинен, ама това е защото Христовата кръв е била вътре. Има си и надпис "Made in China", но пък никъде в Светото писание не е посочено, че такъв надпис трябва да липсва. И тогава ж.к Надежда може би ще стане нов Рим и Йерусалим в едно. Стига да не се появят шибаняци, с някакви си дипломи, които да искат да проверят чашата.
Може би шегата ми не е на място. Но е естествена реакция срещу тъпотията, с която се сблъскваме.
Последното изстъпление е орязването на бюджета към метереологичната служба на БАН. Без точно обяснение защо. До степен, в която, поне според експерти, службата няма да може да изпълнява задълженията си - а резултатите от труда й са жизненоважни за доста неща, от земеделието до графика на полетите по летищата.
"Околните държави също имат прогнози" - промърмори многоуважавания ми колега Vargo. С уважение, но това е едно крайно глупаво изказване. По тази логика, защо са ни и медии? Те околните държави също имат новини. Пък и армия защо ни е? Че те Турция имат милионна армия, ще ни пазят! А и държава за какво ни е, я вижте другите колко по-добре се справят !
Разбира се, моето мрънкане тук е също толкова безмислено, колкото това на колегата. Но не мога да остана безмълвен, когато ден след ден ставаме свидетели на постъпки, ужким забравени за човечеството от векове. Горене на книги (било то и в електронен вариант). Орязване на субсидиите за наука, до степен на задушаване. Размиване на задължителната доза знания, получавана в училищата, често преподавани от крайно неподготвени за това люде.
Ако продължим така, може би скоро да очакваме и клади по улиците...