Какъв трябва да бъде един дом?
Да видим дали ще се съгласите с мен: възможно най-функционален, максимално удобен, по възможност красив, но най-важното - да отразява духа и темперамента на собственика си. Именно последното превръща жилището в дом.
Това е и разбирането на екипа от интериорни дизайнери на OKOL Lake Park - новият тип населено място, което в момента се изгражда на около 40 км от София.
Локацията на OKOL Lake Park - над язовир Искър и с гледка към три планини, както и модерната архитектура на къщите по индивидуален проект, които от "Маркан Холдинг" АД предлагат чрез проектовата компания "Голф Окол" ЕАД, са достатъчно изкушение за всеки, който търси да закупи дом сред природата и в среда.
Но интериорът е сърцевината на един дом и може би неговият най-индивидуален аспект. Тук особено важна е ролята на интериорните дизайнери на къщите в OKOL Lake Park.
"Проектът и начинът, по който го предлагаме, няма конкуренция по същество. В момента ние правим серийно производство на бутиков продукт - някакъв оксиморон", обяснява арх. Деян Барански, главен интериорен дизайнер на проекта и управител на "Маркан Дизайн Студио" ЕООД.
От една страна, за къщите в OKOL Lake Park той и колегите му създават интериори, вписани в "много сериозна строително-технологична рамка". В същото време обаче налице е изключително богата вариативност на стиловете и материалите, така че екипът да може да удовлетвори желанията на всеки, който застане срещу тях.
Тук основното предимство - и разлика - е, че работата на архитектите и интериорните дизайнери върви ръка за ръка.
Когато човек купува къща в OKOL Lake Park, от "Маркан Холдинг" АД му предоставят цялостна услуга - от проектиране до изграждане на дома и последваща поддръжка, без да му се налага да търси трети лица.
Така още след като архитектите на дружеството са отговорили на представите на клиента за външния вид на къщата му и са готови с нейното т.нар. обемно-пространствено решение (ОПР), в което се определят колко са етажите, колко са стаите, как са разпределени и пр., интериорните дизайнери се включват в процеса.
"Работейки с клиентите, ние изследваме в дълбочина функцията и разпределението [на дома], които могат да доведат до леки корекции в архитектурата - дали ще е преместване на даден прозорец, или пък на цяла баня", обяснява Деян.
Това позволява гъвкавост.
Знаете, че традиционно в процеса по изграждане на жилище налице е готова архитектура, а след това интериорният дизайнер трябва да се съобразява с нейните дадености.
В къщите в OKOL Lake Park не е така - тук има постоянна комуникация между екипите и когато трябва да се направят някакви промени, само няколко минути са нужни, за да могат отговорните дизайнер и архитект да ги обсъдят и реализират.
Дизайнери, които обогатяват вкуса на клиента
Особено интересен е подходът на интериорните дизайнери, когато става дума за работа с бъдещите собственици на къщи в OKOL Lake Park. При срещата си с всеки един клиент дизайнерите се стараят да научат възможно най-много за него.
"Ние не питаме клиента: "Ти какво искаш да направиш?", не му даваме каталог с мебели, плочки и [после да попитаме] "Кажи какво да сложим тук", обяснява Деян.
Напротив, целта на екипа е "да влезе в главата" на собственика на бъдещата къща - да разбере какво за него е комфортно и естетично, след което да рафинира всички тези насоки. От помощ е и богатият избор от стилове за къщите.
Историята познава случаи, в които интериорен дизайнер казва, че ще работи в един стил и отказва да предложи друг вариант.
Тук и това е различно - в OKOL Lake Park разговорът с всеки клиент започва с гама от 12 интериорни стила и техните характерни елементи, цветове и детайли.
Налице са традиционен, модерен, източен, скандинавски, ар деко, модерна класика...
"Палитрата е огромна, за да са смели хората в мечтите си и да покажем възможностите на екипа ни", обяснява Барански.
След като клиентът посочи кой от стиловете му допада най-много (или кои, защото комбинации също са възможни), на база на избора му и на събраната информация за неговите интереси, живот и предпочитания започва изграждането на концепция, обяснява дизайнерът Мартина Чикова.
"Те (бел.ред. 12-те стила) не са някаква база, от която не може да се избяга. А фундамент, върху който можем да стъпим", казва колегата ѝ Юлиан Миков, като посочва, че повечето клиенти избират един от стиловете.
Както и при архитектурата, за всяка къща в OKOL Lake Park си има определен оперативен дизайнер. Деян работи с всеки един от тях, а се правят и креативни оперативки, на които всеки дизайнер показва идеите си на колегите си, за да получи свежа гледна точка и евентуално нови предложения.
"Ако нещо естетически няма да изглежда добре, съветваме клиента да подходим по друг начин", допълва Мартина за това как дизайнерите помагат на бъдещите собственици.
Едновременно се стараят да се съобразят с изискванията им, но и ги напътстват и им помагат да избистрят вкуса си. Така се стига до следващата стъпка - създаването на т.нар. mood board, който улавя и визуализира този вкус и който клиентът одобрява.
Трябва да се отбележи, че за всяка стая mood board-ът е различен. Холът и спалнята например са помещения, които по дефиниция носят различно усещане, следователно могат да бъдат решени в коренно различен стил. Подходът при детските стаи е интересен. Дизайнерите се допитват до самите деца на собствениците на къщи в OKOL Lake Park и за изненада на самите родители, малките им наследници ясно успяват да посочат какво искат от новата си стая.
Оперативният дизайнер на всяка къща има и друга важна роля - ако клиентите са семейство или двойка, но харесват различни неща, дизайнерът се опитва да срещне вкусовете им, до избистрянето на визия, която и двамата харесват.
В целия този процес собствениците на къщи в OKOL Lake Park също минават през своеобразно пътешествие и еволюция на вкуса.
"Възгледите им за естетика се променят, започват да виждат и харесват и други неща, озовават се някъде, където не са били преди", разказва Деян.
Това е една от разликите в това да се сдобиеш с дом в OKOL Lake Park в сравнение с обичайната работа с дизайнери. Барански разказва за клиенти, които са се оплаквали от различно отношение на други места - показвали са им няколко варианта, а когато не са ги харесвали, са им давали каталог, в който просто да посочат какво искат.
Подходът към бъдещите собственици според управителя на "Маркан Дизайн Студио" ЕООД трябва да бъде много по-отговорен.
"Нормално е хората да са неопитни. Дори хората с опит, невинаги знаят какво искат, и ти, казвайки: "Кажи как да ти направя кухнята", делегираш своята отговорност на тях", обявява се той против подобни практики.
В OKOL Lake Park са изградили напълно различен стил на работа, в която дизайнерът напътства клиента. Както Барански посочва, тук става дума за жилище и навлизане в най-личните пространства на човек - като спалня и баня. Нормално е клиентите да са сковани, когато отговарят на въпроси за това какво биха желали да има там, но работа на дизайнера е и да ги предразположи, за да бъде постигнат най-добрият резултат.
"Комбинацията от тяхната ангажираност, нашата последователност и креативност предоставя на пространството повече текстура и му помага да се усеща по-многопластово и красиво", обяснява друг от дизайнерите - Александра Павлова.
Индивидуализиране до краен предел
На бъдещия клиент се показват не само mood board-овете, но и т.нар. material board. Това е предложението на дизайнера какви да са материалите - настилки, облицовки, текстили и пр., които да се използват в дома.
След като с клиента бъде уточнено какво харесва и какво иска да промени - например по-светло дърво за паркета, се навлиза в клей фаза. Лили Димова от екипа обяснява, че тук се моделира всяко едно помещение от къщата, като се следват вече одобрените стилове и материали.
В тази фаза на клиента се показват изцяло бели интериорни визуализации. Идеята е той да види как ще изглежда самото пространство и как осветлението ще комуникира с мебелировката, но без на оценката му да влияят един или друг цвят или материал.
Едва след като всичко тук бъде одобрено, следва и фазата на визуализациите в цвят.
Много рядко при финалната презентация има някакви коментари от страна на собствениците. И как иначе - те са вървели стъпка по стъпка с дизайнерите, дали всичко от себе си да уловят вкусовете и изискванията им.
Отговорност - към концепцията и към бюджета
При финалната презентация бъдещият собственик на къща в OKOL Lake Park вижда напълно готови интериор и екстериор. Ясен е и окончателният бюджет - колко ще струва всичко, което е показано.
От "Голф Окол" ЕАД се гордеят, че още на ниво Обемно-пространствено решение дават на клиента ориентировъчен бюджет, който ако няма съществени изменения по време на проектирането, се различава от окончателния в рамките на няколко процента. А след сключване на предварителен договор стойностите не се индексират.
При изпълнението на проектите се търсят чисто инженерингови и технологични способи за оптимизация, за да се постигне по-добра цена, но без да се пести от качество и клиентът в крайна сметка да получи това, което иска.
"Ние сме носителите на концепцията. Ние сме отговорни", казва Барански и отново подчертава, че дизайнерът е този, който трябва да посъветва клиента с какво може да се направи компромис, без да се застраши концепцията.
След като заедно са извървели този път, работата остава изцяло в ръцете на архитекти, дизайнери и строители. Самият клиент няма други ангажименти, докато не получи готовата си къща, която не просто е модерен дом в поддържана среда и сред природата, но и отразява характера и вкусовете му. Дори такива, каквито не е подозирал, че има.