След 6 поредни години начело на класацията на ООН за най-щастлива страна, едва ли е изненада кой е начело и през 2024 г.
Финландия е обявена за най-щастливата държава в Доклада за световното щастие за седма година.
Стабилна част от останалите челни места, както обикновено, са окупирани от обичайните заподозрени - съседите на Финландия в северната част на Европа. Дания, Исландия и Швеция са в топ 5, а Норвегия и Нидерландия в топ 10.
България е на 81-во място, което е спад с 4 позиции спрямо доклада за 2023 г.
Изненадата тази година е петото място на Израел и донякъде изпадането на САЩ от първите 20 най-щастливи нации.
Докладът е дело на Мрежата за решения за устойчиво развитие на ООН и за пръв път тази година включва отделни класации според възрастови групи. Усещането за щастие е намаляло драстично сред по-младите хора в Северна Америка и те се смятат за доста по-нещастни, отколкото по-възрастните.
Този нисък резултат е сред причините САЩ да изпадне от топ 20 в класацията за пръв път, откакто ООН започва да публикува доклада през 2012 г.
Другата причина САЩ и например Германия - съответно 23-то и 24-то място, да падат в ранкинга е и ръстът и по-добрият резултат на други страни, особено някои в Източна Европа.
Докладът на ООН се публикува всяка година на Международния ден на щастието - 20 март. Данните в него са резултат от анкети сред хората в над 140 страни. Ранкирането се определя според оценките им за живота за последните 3 години. За 2024 г. това е периодът от 2021 до 2023 г.
Финландия твърдо остава начело благодарение на показателите си по отношение на социалните условия, които благоприятстват щастието.
"Ще установите, че във Финландия има доста неща като да ти върнат загубения на улицата портфейл, хората да си помагат, високо качество и универсално покритие на здравни и образователни услуги, така че всеки в някаква степен получава равен старт", коментира Джон Хелиуел, един от авторите на доклада.
Финландия освен това има и щастливи емигранти и споделя социалните си блага и с тях.
Докладът разглежда и 6 ключови фактора, които помагат да се обясни оценката на живота, дадена от анкетираните. Това са брутният вътрешен продукт за глава от населението, социалната подкрепа, очакваната продължителност на живот в добро здраве, свободата, щедростта и усещането за корупция.
Заради спецификата на доклада и изследването на 3-те последни години водещият война Израел е на пето място. Така катаклизмите от последната година нямат чак такава тежест при крайния резултат. Анкетите в Израел са проведени след атаката на Хамас в началото на октомври, но не обхващат целия период на военните действия. Реално оценките за 2023 г. падат рязко, но това е само една трета от всички данни за страната.
Освен това Израел е в топ 10 от 2022 г.
Самата Палестина е поставена на 103 място, но проучването в Газа и на Западния бряг е правено преди началото на настоящия конфликт.
Нагоре в доклада се изкачват страни от Източна Европа. Чехия е на 18-то място, Литва на 19-то, а Словения на 21-но.
Нещо повече - Литва е в дъното на топ 20 по общите критерии, но сред анкетираните под 30 г. тя е най-щастливата страна в света. За тези над 60 г. обаче е на 44-то място.
В САЩ пък хората под 30 г. класират страната си чак на 62-ро място, докато за най-възрастните тя е 10-та.
Според Хелиуел този нисък резултат сред най-младите не се дължи на лоши показатели по отношение на образованието или доходите, а на оценката им и усещането за живота. Той обяснява това донякъде с информацията, която младите получават. "Те слушат новини, които ги карат да се чувстват нещастни", пояснява той.
Тенденция за спад за усещането за добруване сред младите има и в Запада Европа.
Ето и топ 20 на най-щастливите страни за 2024 г.:
- Финландия
- Дания
- Исландия
- Швеция
- Израел
- Нидерландия
- Норвегия
- Люксембург
- Швейцария
- Австралия
- Нова Зеландия
- Коста Рика
- Кувейт
- Австрия
- Канада
- Белгия
- Ирландия
- Чехия
- Литва
- Великобритания
Най-ниско класираната страна е Афганистан. На дъното са още Ливан, Лесото, Сиера Леоне и Конго.