Всички сме гледали видеа, в които сръчни хора сътворяват чудеса от непотребни вещи. Само с няколко лесни стъпки неща, които вместо да бъдат изхвърлени, се превръщат в идеалното допълнение към декора на дома. Или просто се внася собствен отпечатък вкъщи с украшения с лични мотиви.
Но както не всички "кухненски хакове" в YouTube работят, така и не всяка идея за претворяване на стари вещи се осъществява толкова лесно.
Често по-скоро рискуваме да загубим много време, да похарчим пари за материал, който след това едва ли ще ползваме пак (особено ако първото ни творение не се получи) - като например пистолет за лепене, силикон или конопено въже, и накрая сътвореното да изглежда евтино и грозно.
Другият разочароващ вариант е в желанието си да не замърсяваме с изхвърлянето на стара вещ, да създадем още по-голям боклук, ако не харесаме резултата от претворяването.
Ето няколко примера, които може и да не проработят:
Стол и масичка от гуми и конопено въже
Във видеата тази идея изглежда много лесна и супер природосъобразна - вместо да се чудим какво да правим със старите гуми и къде да ги хвърлим, просто да ги превърнем в мебели.
Първо, самият процес изисква да си купим най-малкото въже, лепило или силикон, както и пистолет за тях. Освен това, ако ще правим масичка, трябва да предвидим и плоскост, която да поставим върху единия край на гумите, както и с какво да изрежем самата плоскост.
Второ, трябва да сме доста сръчни с обикалянето с въже плътно около гумата, за да не позволяваме на лепилото да изсъхне. Ако не искаме бързо масата да амортизира и въжето просто да се свлече, трябва да се залепи по цялата дължина.
Освен това е добре да се има предвид, че с каквото и да облечем въпросните гуми, те просто миришат на гума. Разбира се, трябва да се измият преди да се правят на мебели, но това не отнема техния "аромат". Затова, ако човек няма тераса или двор, където да ги постави, и то без да ги мокри, няма смисъл да се заема.
А и от личен опит - начинанието отнема доста време. Не че някой очаква да стане за пет минути, както е показано във видеата, но няколко дни мъки над нещо, което не сме сигурни, че ще стане, не изглежда като добра оферта.
Облепване с мебелно фолио
Това е средство за обновяване на дома, което би струвало доста по-малко от смяната на стара мебел. Преди да купим няколко метра от избраното фолио обаче, трябва добре да проучим как точно то се залепя и дали въпросната мебел няма да се окаже твърде трудна за това начинание.
Факт е, че във видеата изглежда лесно, красиво и ефектно, но в действителност изисква точно око и много мерене, рязане и съобразяване. Изисква и сръчни ръце, защото най-малкият пропуск, крие риск да остане неприятна гънка точно там, където винаги ще се набива на очи или някое край да стърчи грозно и да се отлепва постоянно.
Аксесоари/джунджурии за бюро
От стар кашон, кутия или от картона на изразходваната тоалетна и кухненска хартия някои влогъри могат да сътворят цели произведения на изкуството. И освен, че са красиви, те могат да свършат и полезна работа, като това да държат моливи и други материали, които обикновено ползваме на работното или детското бюро. Идеите тук са безброй, но не са толкова на брой хората, които действително могат да направят нещо красиво и функционално от това.
Най-честият резултат от подобни опити, особено на несръчни хора е, че на тези аксесоари твърде много им личи, че са "направи си сам". Не че има лошо в това, но ако сме изгубили няколко часа в лепене, рязане и мерене за нещо, което ще ни дразни всеки път, когато седнем на бюрото, по-добре да прибегнем до "всичко по левче".
А и при положение, че разполагаме с контейнери, където да изхвърляме разделно хартия и пластмаса, може би не правим твърде голяма услуга на природата с опита си за рециклиране.
Играчки за елха
Ако всички можехме сами да си правим коледни играчки или свещници от празни бурканчета от пюрета, орехи, памук, шишарки, алуминиево фолио и прежда, то най-вероятно индустрията, която ги осигурява, просто щеше да фалира. А както виждаме, това не се е случило въпреки хилядите видеа с идеи.
Не че има лошо да опитаме да сътворим една-две играчки, но и тук важи правилото, че ако не сме сръчни, по-добре да си наредим старите, но пък красиви коледни украшения. В противен случай ще имаме няколко не особено лъскави орехови топчета, увити във фолио.
За да ни стигнат за цялата елха, ще ни е нужно повече фолио, отколкото цял месец използваме в кухнята. Така че, може би и това не е най-хитрата идея за рециклиране, защото никой не очаква, че ще ползваме старо, мазно фолио, нали?!
Има още много примери за това къде може да сгрешим с подобни начинания. Това са само няколко отметки какво трябва да имаме предвид, преди да се заемем. С което не искаме да обезкуражаваме никого да експериментира, дори напротив. Но просто трябва да имаме едно наум, преди да се хвърлим в купуване на материали за претворяването на стари вещи.