Трагедията за един е истинско пиршество за друг. Чудесен пример за това е съдбата на яхтата Alfa Nero.
През февруари 2022 г., точно след началото на войната в Украйна, олигархът на фосфатните торове в Русия - Андрей Гуриев - изоставя луксозната лодка в яхтеното пристанище на остров Антигуа.
Заради правни неуредици обаче екипажът на яхтата остава заклещен там и прекарва почти две години, в които си живее царски на яхтата на стойност минимум 120 млн. долара.
Шестимата членове на екипажа уплътняват времето си, като играят Call of Duty и плуват в безкрайния лазурносин басейн.
Да, те се грижат Alfa Nero да е в изряден вид и перфектно състояние, но иначе се възползват и от ВИП зоните и другите екстри на борда. Спят в един от по-големите апартаменти, докато капитанът Кристофър Малкълм Люис заема най-просторната каюта за гости.
Не използват само СПА центъра и фитнеса. Междувременно поддръжката на яхтата струва милиони.
Alfa Nero трябва да гори дизел буквално денонощно, за да функционира климатичната система. А климатичната система трябва да работи 24 часа в денонощието, за да поддържа ценната дървесина, перлените покрития на някои плотове и мебели и естествената кожа, използвана в изобилие.
Дори вратите на борда не могат да се отворят, ако през това време не работят дизеловите двигатели.
През това време Alfa Nero е ничия - милиардерът Ерик Шмид иска да я купи, но съпругата на Гуриев спира умишлено процеса.
У екипажа пък започва да се трупа яд, защото членовете му не получават заплатите си в пълен размер и не виждат изгледи за разрешение на казуса.
Пред Luxury Yachts капитан Люис заявява, че животът на борда на скъпата лодка започва да прилича на живот в манастир и че яхтата постепенно започва да прилича на призрачен кораб.
Преживяването на борда е монотонно - обядът е винаги в 12:00 часа, вечерята - в 18:00 часа, а британският шеф-готвач винаги приготвя едни и същи ястия.
Капитан Люис има и задачата непрекъснато да следи времето и най-вече за опасността от урагани.
Постепенно екипажът спира да носи и униформите си, защото се страхува от мнението на местните, както и от руски шпиони, пратени от Гуриев да се опитат да си върнат яхтата със сила.
Оттук нататък съдбата и на Alfa Nero, и на екипажа ѝ остава несигурна.
Служителите споделят, че очакват общо 2,4 млн. долара в обезщетения и доплащане на пълния им размер заплати.
Властите на Антигуа спорят, че е можело екипажът да напусне яхтата, макар че не е сигурно дали това отново нямаше да им докара правни неприятности.
Надеждата е, че следващият потенциален купувач - американският предприемач Уорън Хейл - ще успее да финализира сделката за Alfa Nero.
С това, предполагат от екипажа на яхтата, дните на скука и безкрайни битки в Call of Duty ще свършат.