Повечето столици имат зоопаркове, но само една има национален парк, в който животните не са затворени, а живеят в естествената си среда.
Това е Найроби, столицата на Кения. На само 7 км от града се намира обширен резерват, в който свободно скитат лъвове, носорози, жирафи, биволи и всевъзможни видове антилопи.
Национален парк Найроби е разположен на 117 кв. км. и три от страните на територията му са защитени с огради, а четвъртата - на юг, е отворена, за може животните и най-вече стадата антилопи да мигрират по време на сухия сезон.
Паркът е първият, основан в Кения - през 1946 г. Макар че е малък на фона на повечето резервати в Африка, е доста богат на диви животни - има три вида големи котки - лъвове, леопарди и гепарди, няколко вида антилопи, жирафи, зебри, хипопотами, носорози, хиени, щрауси и крокодили.
И макар близостта му със столицата да е огромна туристическа атракция и възможност за сафари кажи-рeчи в града, тя представлява заплаха - и за животните, и за хората.
Периодично се случва лъвове от резервата да се окажат по пренаселените улици на Найроби и дори в последните години се е налагало котки да бъдат убивани, имало е и пострадали хора.
Директният контакт обаче не е единствената заплаха за обитателите на природния парк. Те са застрашени и от замърсяването на големия град, разрастването на инфраструктурата и бракониерството.
Найроби е известен като "Зеленият град на слънце" - заради приятния си климат и многото зелени пространства, включително националния парк. Столицата на Кения е по-сериозна надморска височина - близо 1800 метра, което осигурява по-меки температури целогодишно.
"Градът съвсем правилно заслужава името си, защото е зелен и пълен с биоразнообразие, но то е под огромна заплаха", обяснява Никсън Отиено от консултантската компания за устойчиво развитие Niko Green, цитиран от "Евронюз".
Именно заради появата на лъвове по улиците според Отиено трябва да се преосмисли начинът, по който хора и диви животни живеят заедно, да се преразгледа развитието на инфраструктурата и да се опази богатата природа в близост до града.
Например в парка вече има прокарана железопътна линия, а градът се разширява към резервата и дори се изсичат дървета, на чието място се строят сгради.
Освен това в резервата навлизат инвазивни видове, които застрашават биоразнообразието, а доклади сочат, че в последните десетилетия има драстичен спад при някои видове като антилопи гну и зебри.
Сериозна опасност за резервата е и отворената му южна страна, където местните хора са изкушени да продават земите си заради добрите цени, а на тяхно място се строят жилищни сгради.
Това доведе преди няколко години до идеята да се построи ограда и в южната част на резервата и така той да се затвори. Тя обаче беше посрещната на нож както от местните племена на масаите, така и от природозащитниците.
"Така резерватът ще се е превърне в зоопарк, а след това и в генетичен кошмар, защото дивечът не може да излиза и няма да има как да се размножава с другите животни отвън", обяснява специалистът по опазване на дивата природа Дейвид Маскал.
Засега решение няма.