До 5 години и последните топлоелектрически централи във Франция, пише в. "Монд". Президентът Еманюел Макрон обеща в неделя да затвори "всички електроцентрали на въглища" до края на мандата си през 2022 г.
Токът от ТЕЦ-овете представлява само 1,4% от електричеството на страната. Страната разчита предимно на ядрените си централи (72,3%) и на възобновяемите източници на енергия (19,6%).
Въпреки това ТЕЦ-овете са важни, защото служат като буфер в случаите, когато няма достатъчно подходящи климатични условия за натоварване на мощностите на ВЕИ, както и при планови ремонти на ядрени реактори.
Франция внася 13,5 млн. т. въглища годишно от САЩ, Австралия и Русия, които се използват главно в металургията. За ТЕЦ отива една четвърт от цялото количество. Въглищата в индустрията и домакинствата отделят почти половината от въглеродния двуокис в атмосферата, който причинява глобалното затопляне.
Френската държава, която притежава 85,6% от дяловете на националната електрическа компания EDF, е склонна да се откаже само от националните ТЕЦ, но ще продължи да замърсява въздуха в чужбина. Макар че през ноември тя продаде шестте си въглищни централи в Полша, експлоатира две от най-замърсяващите ТЕЦ в света, които се намират във Великобритания (в Котам и Уест Бъртън), както и миноритарен дял в китайска ТЕЦ.
От 1984 г. не е построена нито една нова ТЕЦ, а през периода 2013-2015 г. са затворени 10 такива централи.