Ирак даде срок от три дни на Иракски Кюрдистан, за да предаде контрола над летищата си, или над територията на автономната област ще бъде наложено международно ембарго. Мярката е отговор на референдума за независимост, който кюрдите проведоха в понеделник.
Положителният вот няма да доведе автоматично до независимост на полуавтономния регион, но е първа стъпка регионалното правителство да започне процес на формиране на независима държава, включително и преговори за отделяне от Багдад.
Президентът на Иракски Кюрдистан късно снощи обяви победа на референдума за независмост. Въпреки, че все още няма изнесени официални резултати, Масуд Барзани призова правителството в столицата, както и съседните държави да "уважат волята на милиони хора, който гласуваха "да".
Сега обаче иракското правителство заплашва да забрани международните полети към страната до 72 часа, ако обектите не бъдат предадени на централното управление. Засега спешните, хуманитарните и вътрешните полети до двете летища няма да бъдат спирани.
Миналата седмица Багдад поиска чуждите страни да прекратят директните полети до международните летища "Ирбил" и "Сюлеймания". Към момента само Иран е готов да подкрепи подобни мерки.
Иракският премиер Хайдер Ал-Абади вече обяви референдума за противоконституционен и категорично отказа да преговаря с кюрдското ръководство.
Ключовият момент в случая е, че при евентуално отделяне на кюрдите в собствена държава, Ирак ще загуби 1/3 от територията си, като от тези земи идва и основният източник на петрол, който се намира в Киркук - част от територията на Иракски Кюрдистан.
Турция също е недоволна от референдума. Турският президент Реджеп Ердоган заплаши иракските кюрди, че блокира износа на петрол, който минава през страната му, ако не оставят настрана претенциите си за собствена държава.
САЩ също се противопоставиха на гласуването заради притеснения от евентуален етнически конфликт в Ирак, който да подкопае коалицията, водена от САЩ срещу ислямската държава.
Русия заема малко по-смекчена позиция, но категорично в полза на териториалната цялост на Ирак.
"Москва зачита желанието на кюрдското малцинство за автономна държава. Русия обаче смята, че единственият начин за разрешаването на въпроса по мирен път е чрез политически диалог между страните", се казва в позиция на руското външно министерство.
"Руската страна смята, че е от изключителна важност да се избягва всичко, което рискува допълнително да усложни и дестабилизира Близкия изток, който вече е претоварен с конфликтни ситуации", се допълва още в съобщението.