Днес светът отбелязва 10-та годишнина от чудовищното цунами в Индонезия, което отне живота на около 230 000 души. Бедствието, едно от най-големите в историята, бе предизвикано от мощно земетресение със сила от 9.1 по Рихтер край остров Суматра - приливна вълна с височина от 30-тина метра, който навлезе на километри в сушата, разрушавайки всичко по пътя си.
Индонезия, Тайланд и Шри Ланка днес отбелязват 10 години от невиждано бедствие, което остави хиляди без дом.
В церемониите участват оцелели, близки на жертви, представители на властите и дипломати. Най-засегната бе индонезийската провинция Ачех. Вълните цунами достигнаха чак до бреговете на Източна Африка, включително до Сомалия и Танзания.
Хората си спомнят сутрешните часове на 26 декември, когато земята под краката им се разлюлява със страшна сила.
В столицата на провинцията Банда Ачех все още е запазен спомен от трагедията - рибарска лодка, врязана в покрива на къща. Днес това е туристическа атракция, която е спасила живота на 45-годишната Фазула и още 58 души от водната стихия, включително петте й деца.
„Морето беше навсякъде. Разрушаваше сградите, а звукът беше като падащи бомби", спомня си жената. 25-годишният Мохамед разказва как закусвали в дома на родителите му, когато трусът съборил къщата. Докато хората опитвали да се измъкнат от руините, дошла първата вълна. Той е отнесен в опит да избяга, никой друг от семейството му не е оцелял: „Трябваше да продължа напред".
Днес траурната церемония се проведе в местната джамия в града, построена през 19 век и устояла на водното бедствие.
Имамът Асман Исмаил коментира, че катастрофата е дала важен урок на провинцията, която преди това е раздирана от 30-годишен въоръжен конфликт. „След тази трагедия никой не вдигна оръжие срещу никого, хората заживяха в мир", каза духовникът и благодари на стотиците донори на хуманитарна помощ в цял свят, които помогнаха на пострадалите от стихията.