Комисията по конституционни въпроси на Европарламента гласува вчера за намаляване от 751 на 705 местата на евродепутатите. Причината за това съкращаване е Brexit.
След напускането си Великобритания ще освободи 73 места, но евродепутатите ще намалеят с 46, защото 27 места ще бъдат преразпределени сред оставащите 27 държави.
България няма да получи нищо, защото разпределението няма да бъде по едно допълнително място на държава, а ще се дадат повече депутати на държави, които имат по-голямо население. Приет бе аргументът на Франция, че зад всеки неин евродепутат стоят 900 000 граждани, докато зад депутатите на България, Словакия, Финландия, Ирландия и Дания броят на жителите е двойно по-малък.
Затова Франция (с досега 74 депутати) и Испания (54 депутати) ще получат по още 5 места. Италия (73) и Холандия (26) ще добавят по три места, Ирландия (11) ще получи още две, а Естония (6), Хърватия (11), Финландия (13), Словакия (13), Румъния (32), Полша (51), Австрия (18), Дания (13) и Швеция (20) ще добавят по едно.
Така на практика единствено България (17 евродепутати) от сочените за облагодетелствани по досегашното разпределение няма да получи нищо допълнително.
Предложението за транснационални листи за евродепутати бе подкрепено от повечето членове на Комисията по конституционните въпроси, но за целта трябва да бъде променен изборният регламент на ЕС. Групата на ЕНП, която е най-голямата, се противопоставя на въвеждането на такива листи още на следващите европейски избори през 2019 г.
Европейският парламент ще гласува през февруари в пленарна зала предложените промени, а транснационалните листи ще бъдат възможни след единодушие на Европейския съвет (всички държави членки), което е трудно постижимо.