Турция обвини Русия в "очевидно военно престъпление", след като вчера две училища, болница и медицински център на организацията "Лекари без граници" бяха ударени от ракети близо до сирийската граница, при което загинаха 50 души.
Анкара предупреди, че по-големи и по-сериозни последици ще станат неизбежни, ако Русия не прекрати незабавно подобни нападения. Москва засега не е отговорила на обвиненията и не е признала дали ракетите, паднали в град Азаз и околността, са нейни. Това твърдят и представители на "Лекари без граници".
UPDATE #Syria the MSF-supported structure in #Idlib was hit by 4 rockets, at least 8 staff are missing. pic.twitter.com/0vqfqlPm2Y
— MSF International (@MSF) 15 февруари, 2016
За военно престъпление, макар и не приписано на Русия, съобщи и Франция. Коментарът на ООН бе, че ракетният обстрел хвърля застрашителна сянка върху мира в Сирия, договорен от американската и руската страна.
Международното хуманитарно право забранява всички нападения срещу болни хора, медицински персонал и лечебни заведения, като това се водят сигурни зони дори по време на война.
Сирийският президент Башар ал-Асад също изрази съмнения, че примирието наистина ще влезе в сила и няма да остане само на хартия. Посланикът на Сирия в Москва Риад Хаддад обвини САЩ за атаката: „Ние нямаме причина на извършваме удари в провинция Идлиб, тъй като „Ислямска държава" не е е активна там", допълни той.
Кървавата драма в Азаз стана в момент, когато сирийската армия, подкрепяна от руската авиация, засили офанзивата си срещу бунтовническата крепост Алепо и местни жители обвиниха Русия за ударите.
През почивните дни Турция нанесе удари върху позиции на кюрдските бунтовници, които напредват в северна Сирия. Според Дамаск група от турски военни са нахлули на негова територия, но Анкара отрече.