Европейската комисия ще отправи съдебен иск към 6 страни от Европейския съюз заради това, че не изпълняват приетите ограничения за замърсяване на въздуха. Това стана ясно от съобщение на Комисията.
Държавите, които попадат под ударите на ЕК са Франция, Германия, Великобритания, Унгария, Италия и Румъния. Спорът с първите три, който отива в Съда на Европейския съюз, е заради неспазването на лимитите за азотен диоксид. Останалите три не са успели за намалят нивото на прахови частици.
Европейската комисия е дала 10-годишен срок на посочените държави да отстранят недостатъците, се отбелязва в съобщението. Тъй като обаче няма напредък, днес е продължено с наказателните процедури и с изпращането на допълнителни официални уведомителни писма на Германия, Италия, Люксембург и Великобритания за това, че не са спазили правилата за одобрение на видовете превозни средства.
Решението идва след среща на върха на ЕС през януари, на която Европейската комисия обяви, че ще действа по-твърдо срещу правителствата на страни членки, нарушаващи пределните норми, въведени през 2005 и 2010 година.
Общо срещу 16 държави в ЕС има висящи дела за нарушение по сходни причини, между които и България (заедно с Белгия, Чехия, Германия, Гърция, Испания, Франция, Унгария, Италия, Латвия, Португалия, Полша, Румъния, Швеция, Словакия и Словения). За България и Полша Европейският съд установи, че нарушават законодателството на ЕС.
ЕК предложи днес въвеждането на стандарти за качеството на въздуха; национални цели за намаляване на вредните газове; правила за тези газове от основни източници на замърсяване, например от превозни средства, енергетиката и промишлеността. За решаване на въпроса със замърсяването от автомобилите ЕК насърчава общ подход за ограничаването на достъпа до градските зони.
Комисията предприема действия за преодоляване на значителното и трайно превишаване на пределно допустимите стойности за два основни замърсителя, които оказват въздействие върху здравето - азотен двуокис (от пътното движение и промишлената дейност) и праховите частици (от промишлеността, битовото отопление, пътното движение и селското стопанство).