НАТО подкрепя борбата на Турция с „Ислямска държава", но не и операцията срещу кюрдите. Това стана ясно на извънредната среща на НАТО в Брюксел заради въздушните атаки на Анкара срещу кюрдски формирования. Дори някои страни призоваха държавата да се помири с кюрдите.
Алиансът даде на Турция пълната си политическа подкрепа в борбата с джихадистите в Сирия и Ирак.Страната получи необходимата подкрепа за участие в ръководената от САЩ коалиция срещу „Ислямска държава". Анкара не поиска военна помощ от останалите страни членки на НАТО, а генералният директор на Алианса подчерта, че тя е втората военна сила в блока.
Някои от държавите в НАТО призоваха страната да „използва пропорционална сила" при операциите си срещу членовете на забранената група Кюрдска работническа партия (ПКК).
Преди срещата генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг увери Турция в „силната солидарност" на Алианса пред лицето на тероризма. Той посочи, че извънредната среща в Брюксел е възможност да се изготви „отговор на нестабилността пред портите на Турция и по границите на Алианса".
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че страната му няма да отстъпи пред терористичната заплаха и ще продължи решително борбата си с „Ислямска държава" и с Кюрдската работническа партия (ПКК).
Той допълни, че създаването на зона на сигурност в Северна Сирия след изгонването на джихадистите от района, ще улесни връщането на сирийските бежанци. „Прочистването на тези райони и създаването на обезопасена зона ще позволи връщането на 1,8 милиона сирийски бежанци, които в момента са в Турция", заяви Ердоган.
Той обаче подчерта, че мирните преговори с кюрдите са невъзможни, докато членовете на ПКК продължават да извършват атаки срещу турските сили за сигурност.