Германия иска на Северна Македония да й се даде дата за започване на преговори за присъединяване към ЕС до края на годината. Берлин даде и принципното си съгласие Албания също да започне преговори, но не посочи конкретна дата, съобщава "Ройтерес".
Външните министри на 28-те страни от общността трябва да обсъдят потенциалното разширяване на ЕС в средата на октомври. На срещата се очаква да се работи за компромис межди между страните, настояващи за евроинтеграцията на Западните балкани и по-резервираните членки на Европейския съюз в лицето на Франция, Холандия и Дания.
Към момента трите държави са най-силните противници на идеята Македония и Албания да се присъединят към ЕС през следващите години. Като причина за това те изтъкват сериозната корупция и организираната престъпност в региона.
Притесненията на Франция и Холандия са, че двете държави от Западните Балкани не са направили достатъчно, за да решат проблемите си с корупцията, преди да започне процесът по присъединяване.
Длъжностни лица и дипломати смятат, че престъпниците, които понастоящем действат в Албания и Македония, ще се опитат да злоупотребяват с единния пазар на ЕС, когато е договорен достъп.
Париж и Амстедрам настояват ЕС да се фокусира по-скоро върху реформите сред съществуващите членове, преди да реши да увеличи редиците си. Оттам са обезпокоени, че съществуващите проблеми с нарушителите на правила Румъния и Унгария вероятно ще обхванат и новите членове.
Въпреки противопоставянето, Македония е "много оптимистично настроена" по отношение на шансовете си за преговори с ЕС. Радмила Шекеринска, вицепремиерът на страната, заявява пред AFP, че страната не очаква още утре да влезе в ЕС, но се надява да се започне "трудния и предизвикателен процес на присъединяване".
България обяви, че няма да спира Македония по пътя към преговорите, но подкрепата няма да бъде безусловна заради разногласията във връзка с историята.