Подобно на германските власти, които няколко дена прикриваха информация за сексуалните посегателства, станали над жени в Кьолн на Нова година, и шведската полиция е укривала подобни случаи, стана ясно след твърдение на шведския в. "Дагенс нихетер".
Миналата година, по време на младежки музикален фестивал в Стокхолм, 38 жени и момичета са подали жалби за сексуални посегателства, твърди в. „Дагенс нихетер", цитиран от „Ню Йорк Таймс".
Полицията е задържала около 50-ина извършители, повечето от които са били афганистантски имигранти, но информацията за това не е стигнала до медиите.
Шведското издание твърди, че полицията изобщо не е споменала за атаките в прессъобщения, докато те не са публикували детайли за тях и обвини властите, че са се провалили, като не са предупредили хората, че са възможни подобни посегателства.
Допълнително напрежение натрупва и фактът, че през 2014-та година, по време на същия летен фестивал, са се случили отново посегателства.
Според вестника, полицията се опитва да предотврати анти-имиграционните настроения в обществото, скривайки подобна информация.
Една от жертвите - 15-годишна тийнейджърка, разказва, че е била обграждана и тормозена по време на младежкия фестивал.
"В момента, в който излезеш от тълпата, те обграждат", разказва момичето за "Дагенс нихетер".
Стокхолмската полиция призна, че е било редно да разпространи повече информация.
"Трябваше определено да напишем и да кажем на хората за това", заяви говорителят на стокхолмската полиция пред „Дагенс нихетер", цитиран от местния информационен уебсайт The Local. „Защо не е станало, не знам".
Шведският премиер Стефан Льовен заяви пред "Експресен", че случилото се е двойно предателство спрямо младите жени, станали обект на сексуални нападения.
Случаят не е бил разследван по желания начин, а вторият въпрос е защо полицията не е информирала за тези проблеми, каза Льовен.
Полицията в Стокхолм отговори на обвиненията с думите, че в момента се разследва защо се е стигнало до покриването на тази информация.
До преди да се разчуят скандалите в Кьолн в началото на тази година, Германия и Швеция си спечелиха слава на най-гостоприемните страни към бежанците от Близкия изток и Афганистан. Неслучайно повечето от мигрантите, влизащи в ЕС се запътват именно към тези две държави.