Брижит Макрон най-после получи това, за което настояваше - официално уреден статут на Първа дама, какъвто липсваше в историята на Петата френска република.
Без заплащане, без отделен бюджет и без право на допълнителни представителни разходи, но с публично призната функция, Брижит Макрон се ангажира да публикува всеки месец план за предстоящите си ангажименти, като ще се отчита за изпълнените действия редовно.
Това става ясно от т.нар. "харта за прозрачност", която беше публикувана от Елисейския дворец.
"По силата на републиканската традиция, както и на дипломатическата практика, семейният партньор на президента на Републиката изпълнява представителна роля, патронаж, и придружава държавния глава в мисиите му.
Нито един законов текст не кодифицира тази роля. С оглед на демократичната прозрачност, тази харта за първи път изяснява и прави публична както мисията й, така и средствата, които се отпускат за нейното изпълнение", се казва в документа.
Каква е ролята и мисията на Първата дама на Франция
Администрацията на Макрон посочва четири официални функции на Първата дама:
- да представлява Франция редом до президента на Републиката по време на международни посещения и срещи на високо ниво;
- да отговаря на питанията, отправени от френски граждани, и на поканите за среща от местни и чуждестранни изтъкнати личности;
- да отговаря за провеждането на събитията и официалните приеми в Елисейския дворец;
- да подкрепя, чрез патронаж или чрез присъствието си, събития с благотворителен, културен или социален характер, или такива събития, които допринасят за международното влияние на Франция.
Брижит Макрон си поставя и някои конкретни цели: по време на съвместните си участия с партньорите на други държавни глави, да акцентира върху теми като борбата с климатичните промени и с насилието срещу деца и жени.
Сред благотворителните каузи, върху които Брижит Макрон ще се фокусира, са правата на хората в неравностойно положение, проблемите на здравеопазването и образованието, културата, защитата на правата на децата и равенството между половете.
Президентът Еманюел Макрон ще има право да възлага конкретни мисии на своята съпруга в рамките на тези сфери, като всяка от самостоятелните задачи на мадам Макрон ще бъде оповестявана през сайта на Елисейския дворец.
Откъде идва бюджетът за дейността на Първата дама
Съпругата на френския президент няма да получава никакво заплащане за носенето на "титлата" Първа дама. Тя няма право на представителни разходи и на свой отделен бюджет. За изпълнението на функциите си, Брижит Макрон има право да получава финансиране от администрацията на президента.
За да може да изпълнява функциите си, тя ще бъде подпомогната от двама съветници, които също се водят на щат към президента. На нейно разположение ще бъде и секретариат. Брижит Макрон ще има право и на своя охрана, за която ще отговарят служители от Звеното за сигурност на президентството.
Сметната палата на Франция ще контролира разходите, които се отделят от президентския бюджет за дейностите на Брижит Макрон, като от Елисейския дворец се ангажират да споделят публично информация за финансирането й в специален доклад.
Заслужава ли Брижит Макрон собствен статут?
Анонсът за евентуалното обособяване на официална роля за Първата дама на Франция се сблъска със значителен обществен отпор. Над 316 хиляди души се включиха в подписката на Тиери Пол Валет, който се противопостави на инициативата за специфичен статут на жената на президента.
Полемиката около Макрон дойде в момент, в който президентът предложи пакет от законови промени, които забраняват на парламентаристите във Франция да назначават свои роднини на публични позиции. Решението му идва в отговор на скандала с бившия кандидат-президент на Републиканската партия Франсоа Фийон, който е разследван за присвояване на бюджетни средства през фиктивни трудови договори за съпругата си Пенелоп и децата си.
Тиери Пол Валет твърди, че подписката не цели да атакува персонално съпругата на президента: "Категорично се противопоставяме на всички сексистки атаки срещу Брижит Макрон и не поставяме под съмнение нейните способности.
Но в период на "морализация" на френската политика, когато се прокарва закон, забраняващ на депутати да назначават свои роднини за сътрудници, не можем да подкрепим инициативата за специфичен статут на жената на президента Макрон".