Директорът на отдела за разследване на компютърни инциденти към "Лаборатория Касперский" Руслан Стоянов е арестуван по разследване за държавна измяна.
Това съобщава "Коммерсант", като се позовава на свои източници. Арестът на Стоянов е потвърден от пресслужбата на "Лаборатория Касперский", но без да се дават повече подробности за обвинението, което "се води срещу него като частно лице".
Заедно със Стоянов е задържан и Сергей Михайлов - ръководител на един от отделите на Центъра за информационна сигурност (ЦИС) към руското контраразузнаване ФСБ. Разследването е започнало след проверка на връзките на ЦИС с частни компании, които сътрудничат при извършването на експертизи за киберпрестъпления.
Има съмнения, че агенти на ЦИС са получавали подкупи от чуждестранни организации чрез посредничеството на служител на руска компания в сферата на информационната сигурност.
Сергей Михайлов е един от ключовите служители на Центъра към ФСБ, който "като цяло отговаря за целия интернет-бизнес в страната", твърдят източниците на Коммерсант.
Павел Врубльовский, основател на системата за мобилни разплащаняи Chronopay, го определя като "човекът, който неформално определя политиката на целия отрасъл за киберсигурност и интернет-търговия".
От 2013 г. ръководеният от Руслан Стоянов отдел в "Лаборатория Касперский" сътрудничи на Федералната служба за безопасност и Министерството на вътрешните работи на Русия при анализи на киберпрестъпления и експертни оценки, свързани с наказателни дела в тази сфера.
До 2006 г. Стоянов работи в ръководство на специални технически мероприятия на Главното управление на вътрешните работи в Москва в отдел "К" - борба с компютърни престъпления.
"Лаборатория Касперский" е най-голямата европейска компания, която се занимава с разработване на антивирусен софтуер.
През март 2015 г. Bloomberg обяви, че в ръководството на "Касперский" има високопоставени мениджъри с тесни връзки с руските военни и разузнавачески структури, някои от които активно помагат на ФСБ в наказателни разследвания, като използват информацията за своите 400 млн. клиенти.
Руслан Стоянов работи в "Касперский" от 2012 г. като ръководител на отдела за разследвания. Преди това в продължение на 3 години е бил зам.-директор на компанията "Индрик".
Между 2006 и 2010 г. е ръководител на мрежовата сигурност в RTComm.Ru - водеща компания на руския пазар за телекомуникации, която отговаря за спътниковите връзки в групата "Ростелеком".
През 2012 г. "Лаборатория Касперский" обявява нова услуга за разследване на компютърни престъпления, като поема техническото обслужване на всички етапи от разследването - от оперативния анализ на инцидентите до вътрешно разследване и експертна помощ при наказателните дела.
При представянето на услугата, Руслан Стоянов коментира, че в цяла Русия съществуват близо 100 души, които са квалифицирани специалисти, способни да разследват сложни компютърни атаки. IT-криминалистиката все още се намира на етап създаване към онзи момент. Затова услугите за разследване на компютърни престъпления са доста скъпи и достъпни само за големи компании.
Версиите: От "чистка в службите" до "преразпределение на пазара в интернет"
Ръководителят на Центъра за икономически и политически реформи Николай Миронов коментира, че арестите на Стоянов и Михайлов вероятно са свързани със "сериозната борба за контрол върху доста капитализираните пазари, свързани с интернет".
"Отгоре е спусната задача да се "национализира" и "постави под контрол" в максимална степен интернет, а междувременно се развихри борба за това кой изпълни тази задача, съответно - да разпределя ресурсите и да влияе на пазара", казва той пред руското онлайн-издание URA.ru.
Политологът Андрей Тихонов вижда в акцията срещу мениджъра на "Касперский" сигнал за чистката в силовите структури.
"Това разследване показва, че чистката засяга не само прокуратурата и МВР, но и контраразузнаването. Тук не става дума за някаква митична война на силовиците, а за целенасочена работа срещу "къртиците" и корумпираните служители", казва той.
Анонимен източник от службите посочва пред изданието, че в момента се води битка за държавните поръчки, свързани с контрола върху интернет-пространството - достатъчно доходно занимание, поради което броят на конфликтите може само да се увеличава, а напрежението - да расте.