Каталунският парламент гласува обявяването на независимост от Испания на 27 октомври, 70 депутати се обявиха "за", 10 - "против", а двама се въздържаха.
Стотици хиляди се стекоха на площада в Барселона, за да празнуват обявяването на независимостта. Те скандираха "Добре дошла, република". Те развяват каталунското знаме и скандират "Независимост" и "Свобода".
Резолюцията създава каталунската република като "независима и суверенна държава с демократично и социално право".
Част от народните представители напуснаха залата в знак на протест преди гласуването, което беше тайно. Според наблюдатели Конституционният съд на Испания най-вероятно ще обяви вота за невалиден.
Първата реакция на Мадрид
След дни на напрежение, и на бързи и неочаквани действия и заплахи и от двете страни, този следобед може да се окаже окончателното разделение между Барселона и Мадрид.
На площада се веят знамената на Каталуния.
Незабавно пристигна и първият коментар на премиера Мариано Рахой в Twitter: "Моля за спокойствие всички испанци, правовата държава ще върне закона в Каталуния".
Pido tranquilidad a todos los españoles. El Estado de Derecho restaurará la legalidad en Cataluña. MR
— Mariano Rajoy Brey (@marianorajoy) October 27, 2017
Веднага бе свикано извънредно заседание на правителството в Мадрид. В същото време испанският Сенат одобри активирането на член 155 от конституцията спрямо Каталуния, а Конституционният съд в близките часове или в понеделник ще обяви гласуването в парламента за невалидно.
По-рано през деня Рахой атакува много остро каталунските институции - той заяви пред Сената, че правителството в Мадрид, ще свали каталунския президент Карлес Пучдемон, заместник-президента, както и всички членове на правителството.
Идеята на Рахой беше да се свикат пресрочни регионални избори възможно най-скоро. Според испанският премиер Пучдемон носи лична отговорност за случилото се, а активирането на член 155 срещу Каталуния се обяснява с "изключителната ситуация". Рахой каза още, че са дали на два пъти възможност на Пучдемон да обясни дали е обявил независимост или не и че никое демократично правителство не би останало пасивно, все едно нищо не се е длучило.
От главната прокуратура на Испания са готови да поискат задържане заради бунта на каталунския лидер. Това престъпление може да му донесе до 30 години затвор и да се отнесе и до вицепрезидента Хункер.
На 27 октомври сутринта каталунски сепаратистки партии внесоха в регионалния парламент резолюция, в която се обявява независимост от Испания. Това съобщи говорител на управляващата в автономната област коалиция, цитиран от АФП.
"Обявяваме Каталуния за независима държава под формата на република", се казва в началото на предложената резолюция, подготвена от сепаратистки законодатели, които имат мнозинство в регионалния парламент
Предложението е на управляващата каталунска коалиция "Заедно за Да" (Junts pel Si) и съюзниците им от крайнолевия блок "Кандидати за народно единство" (CUP).
С резолюцията те призовават за започване на процес, който да "завърши с подготвяне и одобрение на конституция на Републиката".
Представителят на каталунското правителство в Мадрид Феран Маскарел обяви пред обществената телевизия TV-3, че ще трябва да се подготви отварянето на посолство в Испания. Маскарел добави, че ще трябва да има назначен посланик на Каталуния в Испания.
Празници и протести по улиците на Барселона
Междувременно по улиците на Барселона имаше хора през цялата нощ на петък срещу събота. Празненствата на привържениците на независимостта така и не се срещнаха обаче с протестите в името на целостта на Испания.
Повече от 400 души се опитаха да стигнат до централното управление на полицията, но властите пресекли пътя на шествието. По-късно група ултраси се опитали да щурмуват сградата на радио Каталуния, където счупили прозорците и блокирали входа.
Празниците за обявяването на независимостта както и протестите срещу нея продължиха през цялата нощ. Протестипращите за единна Испания също не се прибраха. Те скандираха "да живее Испания", "улиците винаги ще бъдат наши" и "Каталуния е Испания".
Никой не призна Каталуния
"Няма какво да добавим към вече казаното" - обяви говорител на ЕК. Пред миналите дни председателят Жан Клод Юнкер заяви, че е против "всички видове сепаратизъм в Европа" и затова "не му харесва това, което се случва в Каталуния". Преди това Юнкер и другите комисари подчертаха важността на уважението към правовата държава и към испанската конституция.
Председателят на Европейския парламент Антонио Таяни написа в Twitter, че никой в ЕС няма да признае отделянето от Испания.
"Декларацията за независимостта, гласуването на която се проведе днес в парламента на Каталуния, е в противоречие с принципите на правовата държава, испанската конституция и устава на Каталуния, които са част от правната система на Европейския съюз. Никой в ЕС няма да признае декларацията. Сега повече от всякога е необходимо да се възстанови правото като основа за диалог и да се гарантират свободата и правата на всички граждани на Каталуния", коментира Таяни.
Германия и Франция също обявиха, че не признават новата държава и ще поддържат комуникация само с правителството в Мадрид. Същата позиция застъпват Великобритания, Италия, Русия и Мексико.
Държавният департамент на САЩ също изрази мнение, че "Каталуния е неразделна част от Испания и страната ще подкрепи конституционните мерки на испанското правителство за съхраняването на единна и силна държава".
Обявената независимост също така бе осъдена и от Турция, като в позицията на Анкара се казва, че решението не отразява реалната воля на жителите на автономната област и нарушава конституцията на Испания.