Световният символ на опазването на дивата природа - голямата панда - излезе от списъка на застрашените от изчезване животни.
Международният съюз за опазване на природата (IUCN) обяви, че статутът на голямата панда е променен от "застрашен" на "уязвим" благодарение на ръста от 17% в популацията за последните 10 години.
Спасяването на пандата е сериозен успех на фона на предупрежденията от учените през 2009 г., че животното може да изчезне от планетата в рамките на 3 години.
В момента има 67 строго охранявани резервата за панди в Китай, в които живеят почти 2/3 от световната популация.
"Данните от серия мащабни национални проучвания показват, че предходният спад в популацията е ограничен и тя отново започва да нараства", се казва в съобщението на IUCN.
Организацията отчита ефективността на усилията за запазване на животинския вид, положени от китайското правителстов.
Според данните на IUCN в момента съществуват 1864 възрастни панди в Китай. Приблизителният брой на техните малки възлиза на 2060.
Как Китай успя да опази от изчезване този рядък животински вид, който само преди 7 години беше "отписван" от експертите?
IUCN посочва, че мерките за опазване на бамбуковите гори и повторно залесяване в Китай са допринесли значително за разширяването на горските площи, които са хабитат за голямата панда. Подобряването на условията за живот са довели до развитието на ново и по-издръжливо поколение.
"Спасяването на пандата показва, че когато науката, политическата воля и отдадеността на местните общности се съюзят, можем да опазим дивата природа и да подобрим биоразнообразието", посочва генералният директор на WWF Марко Ламбертини.
Един от най-големите проблеми пред възстановяването на стабилния брой на популацията при пандите, е фактът, че животното се отглежда трудно извън естествената си среда и не е склонно да се чифтосва със себеподобните си, когато е затворено в зоологическа градина.
Освен това, пандата има нужда да се хвани в продължение на близо 14 часа на ден, като консумира около 12,5 кг бамбукови листа и стръкове всеки ден - макар че храносмила само 17% от цялото количество храна.
IUCN отбелязва, че нарастването на популацията на голямата панда е повод за задоволство, доколкото подобен феномен се среща рядко при опазването на застрашени видове. В същото време, учените предупреждават, че положителната тенденция може да се окаже нестабилна.
"Макар че популацията се увеличава, прогнозите показват, че климатичните промени ще елиминират над 35% от бамбуковия хабитат на пандите през следващите 80 години, затова се очаква популацията на пандите да намалее", се казва в съобщението.