От лъвове и тигри през оцелоти и сервали до обикновени домашни котки и дори по-дребни представители на семейството - общо видовете котки са цели 41.
И макар един от тях - домашната котка, да изглежда много успешен и доста разпространен, уви, с доста от останалите диви представители на семейството нещата не стоят така.
Над 40 на сто от видовете диви котки се смятат за застрашени - заради загубата на местообитания, лов и бракониерство. Има дори такива, от които са останали едва по няколкостотин животни - колкото и да е трудно да се определи точно при толкова потайни животни.
Ето и кои се смятат за най-редките и застрашени диви котки. И те далеч не се изчерпват с познатите ни големи хищници:
Котка от Ириомоте
Това е вероятно най-рядката котка на света. Тя е с размерите на домашна котка и живее единствено на японския остров Ириомоте. Смята се, че там има около 100 екземпляра, а видът е станал известен на света чак през 1965 г.
Самият остров е доста малък и изолиран и е рядкост на такова място да има диви котки - те се нуждаят от повече територия, за да има какво да ловуват.
Котката от Ириомоте обаче не разчита само на дребни бозайници като събратята си, а се е адаптирала и се храни и с гущери, змии, жаби, прилепи, щурци и дори скариди.
Амурски леопард
Това е най-рядката голяма котка. Смята се, че в дивата природа има малко над 100 животни в Югоизточна Русия и Северен Китай. Заради загуба на местообитания, липса на плячка и бракониерство тези животни са критично застрашени.
Добрата новина е, че благодарение на усилените мерки за опазването на тази котки броят им е около 120, популацията е стабилна, и се увеличава.
Суматрански тигър
Най-малкият вид тигър и се среща само на индонезийския остров Суматра. Там са останалите около 400 животни на света и те също са критично застрашени.
Заплаха за бъдещето им е постоянното изсичане на горите за засаждане на плантации за палмово масло, а също и отново бракониерството.
Повечето от останалите тигри обитават охранявани национални паркове, а Индонезия налага строги закони за защитата им.
Иберийски рис
Историята на този вид рис, който се среща само на Иберийския полуостров, е една от позитивните новини в последните години.
В началото на хилядолетието в Испания и Португалия са останали само няколко десетки подобни животни и иберийският рис е на ръба на изчезването.
Огромните усилия за спасяването му включват създаване на резервати и дори осигуряване на допълнителни популации зайци в тях. В резултат рисовете вече са около 2000, но рисковете пред тях, включително честите горски пожари и климатичните промени, остават.
Плоскоглава котка
Още една застрашена котка от остров Суматра, макар че се среща и на остров Борнео. В дивата природа има около 2500 от тези животни.
Плоскоглавата котка е сред видовете, които не приличат особено на останалите си братовчеди и често я оприличават на лемур. Храни се предимно с риба, която хваща директно от водата.
Този вид живее във влажни зони, които са сред най-застрашените хабитати заради замърсявания от земеделие и индустриално производство, свръхулов на риба и промените в климата.
Снежен леопард
На света има между 4000 и 6500 от тези великолепни животни. Те обитават планините на Средна Азия и са идеално пригодени за условията - дебела светла козина, която се слива със снега и скалите, широки лапи, които не затъват в преспите и мощни задни крака, с които правят огромни скокове.
Разкошната козина е и причината те да са обект на бракониерство, а другата заплаха за животните е загубата на местообитания.
Известни са като призраците на планините, тъй като се срещат изключително рядко и са безкрайно потайни.
Шотландска дива котка
Тя е подвид на европейската дива котка и доста напомня на домашната. Това е единственият вид дива котка на Британските острови, и е заплашена от изчезване не само заради изсичането на гори и навлизането на хората в местообитанията ѝ, но и заради постоянно смесване с домашни котки.
Не е ясно колко наистина диви котки има в природата, но се смята, че популацията им е прекалено малка, за да оцелее без намеса от хората.
Това се и прави - котки се развъждат и пускат в защитени диви райони, а популацията се следи в детайли.