Иран продължава да изпитва рамките на ядреното споразумение, след като става ясно, че в сряда страната е провела тестове на балистична ракета със среден обхват Shahab-3. Това обяви американски военен представител, цитиран от New York Times.
По думите му ракетата не представлява заплаха за американските или други западни кораби и военни бази в региона, пише "Ню Йорк таймс". Въпреки това според израелски и западни експерти тя може да бъде снабдена с ядрен заряд, което прави цялата ситуация опасна.
Според информациите ракетата е била изстреляна от южното крайбрежие на Иран и е паднала източно от Техеран, след като е прелетяла разстояние от 1100 километра. През целия полет ракетата е останала във въздушното пространство на Ислямската република.
Според източника на New York Times американското командване е следяло внимателно полигона, докато Иран е подготвял ракетното изпитание.
Въпреки опитите на Пентагона да минимизира стратегическата важност на проведения в сряда пуск, изглежда тестът е политическо съобщение от Иран и послание към Европа.
На практика самото изпитание на ракети не е забранено от ядреното споразумение с Иран от 2015 г., но самата възможност за прикачването на ядрена бойна глава към ракетата, поставена на фона на продължаващите действия на Техеран в нарушение на договора, правят ситуацията много по-сложна.
Затова и Съветът за сигурност на ООН прокара резолюция, с която призовава Иран да не изпитва балистични ракети, способни да носят ядрени бойни глави, както и балистични ракетни технологии.
Shahab-3 е в арсенала на Иран от две десетилетия. Базирана на севернокорейски дизайн, наричана No-Dong, ракетата е с обсег на действие 1000 километра. Но има вариации, които могат да достигнат до Европа.
Няколко часа след изпитанието на Иран Северна Корея изстреля две ракети.