Близо 3000 служители в здравеопазването и в сектора на грижите във Франция са отстранени до момента заради липса на поставени ваксини срещу коронавирус. Това обяви здравният министър Оливие Веран, цитиран от "Евронюз".
Френските власти сложиха краен срок за работещите в тази област, като след него те не можеха да практикуват професиите си. Сега, по думите на Веран на тези около 3000 служители в здравни и социални заведения, които въпреки всичко са останали неимунизирани, са били връчени заповедите за отстраняване.
По думите на министъра "непрекъснатостта на грижите, сигурността качеството на грижите са гарантирани във всички болници и медико-социални заведения.
Според него отстранените служители са предимно "временни кадри" - предимно помощен персонал и "само няколко с бели престилки", като те няма да се отразят като цяло на сектора, където работят 2,7 млн. души.
Веран отчита, че към този етап има едва няколко десетки подадени оставки от медици за цялата страна.
Във Франция ваксинацията е задължителна сред здравните работници, след като президентът Еманюел Макрон издаде разпореждане за това в средата на юли с краен срок, определен за 15 септември.
Тази мярка беше част от по-широките действия на френското правителство за засилване на имунизационната кампания. Там попадат още въвеждането на здравна карта за COVID за достъп до барове, ресторанти, културни и развлекателни заведения, както и прекратяване на безплатните тестове за COVID, освен ако не са предписани от лекар.
В крайна сметка планът на Макрон успя и ваксинациите в страната се засилиха, но агресивното им прокарване доведе до протести в цялата страна срещу здравната карта и задължителната ваксинация.
Според данните на здравните власти във Франция, около 63,9% от населението на страната вече е напълно ваксинирано. Там вече се предлагат и ваксини за деца на 12 или повече години, както и бустерни дози за уязвими хора.
Според Santé Publique France, 84% от болногледачите в старчески домове, болници и други заведения са напълно ваксинирани до 7 септември, като процентът се е покачил до 91,1% за самостоятелно заетите медицински работници, включително общопрактикуващи лекари и медицински сестри.