Индийската армия осъществи успешно изпитание на хиперзвукова ракета с голям обсег на действие и по този начин влезе в много елитен клуб на военни сили.
Тестът е извършен на остров Абдул Калам, на около 150 километра от североизточното крайбрежие на страната. Там се намира полигонът за тестове на нови ракетни системи и друг тип подобни индийски оръжия.
"Това е исторически момент и значително технологично постижение, което поставя страната ни в групата на избраните нации, притежаващи подобни критични и напреднали военни технологии", заяви министърът на отбраната Ражнат Синх от своя профил в социалната мрежа X.
Според официалните информации ракетата е успяла да премине около 1500 километра разстояние и е достигнала с точност своята зададена цел по координати в морето. Все пак не се уточнява каква скорост е постигната.
India has achieved a major milestone by successfully conducting flight trial of long range hypersonic missile from Dr APJ Abdul Kalam Island, off-the-coast of Odisha. This is a historic moment and this significant achievement has put our country in the group of select nations… pic.twitter.com/jZzdTwIF6w
— Rajnath Singh (@rajnathsingh) November 17, 2024
Терминът "хиперзвуков" се отнася до ракети, чиято скорост надминава най-малко 5 пъти тази на звука (Мах 5).
Съществуват два вида хиперзвукови оръжия. Първите са планиращи. Те се изстрелват от балистични ракети, след което се насочват с хиперзвукова скорост към целта си. Вторият вид представлява хиперзвукови крилати ракети.
И двата вида се считат за свръхманеврени и изключително трудни за прехващане от противовъздушна отбрана.
В момента единствените държави, които имат на въоръжение хиперзвукови ракети са САЩ, Китай и Русия.
Единствено Русия обаче ги е използвала в реална бойна среда. От началото на войната в Украйна силите на Москва сравнително редовно нанасят удари в дълбочина със свои ракети "Циркон".
В напреднал етап на развитие е и системата "Авангард", за която се твърди, че е маневрена във всеки етап от полета си и е способна да лети в плътните слоеве на атмосферата с междуконтинентален обхват на действие и скорост, превишаваща скоростта на звука с повече от 20 пъти.
Други държави също развиват хиперзвукови ракети. Сред тях са Франция, Германия, Австралия, Япония, Иран и Израел.
Предполага се, че дори Северна Корея и хутите в Йемен опитат да създадат свои оръжия от такъв тип.