Долната камара на парламента на Русия прие на първо четене законопроект, който забранява на членовете на "екстремистки" организации да стават депутати. Това е ход, който ще ощети привържениците на Алексей Навални.
Гласуването в т.нар. Държавна дума е част от опитите на руските власти да заличат всички следи от дейностите на Навални, който в момента излежава две години и половина затвор в наказателна колония край Москва.
През юни започва съдебен процес, който ще реши дали да се добави мрежата от регионални офиси на Навални и неговия Фонд за борба с корупцията (ФБК) към списъка с "терористични и екстремистки" организации.
През септември в Русия предстоят парламентарни избори, на които управляващата партия "Единна Русия" се очаква да е далеч от добрите резултати.
Според депутата Василий Пискаров проектозаконът, прието на първо четене, ще забрани на ръководителите на екстремистки групи да участват в парламентарни избори в продължение на пет години.
Той добавя, че той ще блокира членове на групите и други хора, участващи в тяхната работа - включително онези, които са им помогнали да ги финансират - в продължение на три години.
Депутатите гласуваха с 293 гласа "за" законопроекта, 45 бяха "против", а двама се въздържаха.
Пътят на законопроекта сега е да мине през още две четения в долната камара. След това, той трябва да бъде одобрен от Съвета на федерацията (горната камара на руския парламент), и подписан от президента Путин.
През април прокуратурата поиска регионалната мрежа на Навални и ФБК да бъдат определени за екстремистки, обвинявайки ги в заговори за организиране на подкрепен от Запада бунт в Русия.
Списъкът на Русия с екстремистки организации включва терористичните групировки "Ислямска държава" и "Ал Кайда".