Протест в подрепа на северномакедонския певец Ламбе Алабаковски, арестуван за палежа на българския културен център "Иван Михайлов" в град Битоля, се проведе в сряда вечер в града, съобщават местни медии.
Заради атака срещу българския културен център в Битоля, той е задържан за 8 дни. Законът в Северна Македония предвижда от 6 месеца до 5 години затвор за подобни престъпления.
Стотици души се събраха в центъра на Битоля пред сградата на полицията с искане Алабаковски веднага да бъде освободен, тъй като според тях той бил невинен.
Протестиращите лансираха тезата, че певецът имал мотиви да запали вратата на културния център, тъй като неговият дядо бил убит от "български фашисти".
В момента мъжът се намира в ареста в град Прилеп, където ще остане осем дни. В момента северномакедонската прокуратура продължава да събира доказателства срещу него, като тепърва предстои да бъде решено дали той да остане в ареста за постоянно.
Демонстрантите определиха обвинението срещу него като твърде тежко. Същевременно обаче българската общност в Битоля обаче смята, че то трябва да бъде по-тежко, предава Nova.
Пред македонската телевизия "Алфа" неговият адвокат също изнесе тезата за убития от българи дядо на певеца.
"Нямаше нужда Ламбе Алабаковски да бъде задържан, след като се призна за виновен, а всичките му житейски планове, като завръщане на музикалната сцена в Македония и социалното му положение, не показват намерения той да избяга", каза адвокатът му Драган Георгиев.
По думите му Алабаковски е създал семейство и има две непълнолетни деца, а до момента не е извършвал нарушения или престъпления.
"Ако искаше да избяга, веднага щеше да избяга и няма да признае вината си", обяснява още неговият адвокат.
Драган Георгиев също така беше категоричен, че не оправдава поведението на певеца, но трябва да се вземе предвид цялата ситуация в Македония заради преговорите и ветото на България върху Скопие за членство в ЕС, както и факта, че член на семейството на Ламбе "е бил убит точно от българите".
"Дядо му е разстрелян от българите, а той се връща в Македония и открива културен клуб на един от най-големите престъпници за македонския народ, който преди смъртта си в Рим не признава македонския народ. Разочарован е, но явно има гръбнак. Не го оправдавам, нито той се оправдава за това, което направи, но това беше неговия бунт", казва Георгиев.
Адвокатът коментира още, че очаква предвид липсата на големи материални щети и човешки жертви, клиентът му да не получи присъда затвор.
Междувременно пред bTV Атанас Величков, редактор на българско издание в Северна Македония, коментира, че актът на Алабаковски е опит той да се представи за голям патриот, върнал се от Америка, който обича Македония и трябва да е за пример за останалите.
"В социалните мрежи е поголовна подкрепата и това трябва да ни даде много ясен сигнал, че в Македония всяко едно дело срещу България и българите предизвиква такива реакции", коментира Величков.