Върховният консултативен съвет на Турция реши да бъде създадена отделна агенция, която да се занимава с въпросите, свързани с "арменския геноцид" в Османската империя, съобщава турският вестник "Хюриет", цитиран от news.bg.
Върховният консултативен съвет в южната ни съседка се ръководи от президента Реджеп Ердоган. По време на заседанието на ръководителя е бил представен доклад относно признаването от няколко страни на геноцида, както и политиките им в това отношение.
В него е отбелязано, че напоследък арменското лоби престава да подава обвинения за геноцид в международни съдилища поради вероятен отказ за разглеждане заради формулировката. Авторите на доклада изтъкват, че във връзка със събитията от 1915 г. в Османската империя "лобистите се опитват да заменят и въвеждат в общия дискурс вместо термина "геноцид", "престъпление срещу човечеството".
На този въпрос според Турция трябва спешно да се обърне внимание. Затова "автономна гражданска агенция" трябва да се заеме с разработването на стратегия за отговор (и възможности за отговор) на изявления, свързани с геноцида. Структурата ще се занимава с политически, културни и исторически въпроси на проблема, както и с пропаганда на турската гледна точка и няма да има пряка връзка с правителството, пише турското издание.
В Турция, която отхвърля твърденията за умишлено унищожаване на арменци в началото на миналия век, в момента няма структура, която да разработва политики в тази област. По-рано Анкара отвори османските архиви и прикани историци да ги проучат и разработят обективен подход към събитията отпреди 100 години.
Арменският геноцид е официално признат от Европейския парламент, както и в САЩ от Комисията по външни отношения на Камарата на представителите и от Комисията по външни отношения на Конгреса. Сенатът и 42 от 50-те американски щата също го признават, както и десети страни в Европа и извън континента, сред които Белгия, Франция, Италия, Ливан, Чили и др.