Австрия се съгласи да вдигне дългогодишното си вето върху присъединяването на Румъния и България към Шенгенско пространство.
Пробивът беше обявен в петък следобед от унгарското председателство на Съвета на ЕС, което беше домакин на среща в Будапеща с вътрешните министри на Румъния, България и Австрия.
След срещата четирите държави излязоха с обща декларация, която на практика потвърждава съгласието на Виена за допускането на София и Букурещ в Шегнен.
В нея се отчита, че унгарското председателство на Съвета на ЕС, Румъния, България и Австрия са признали напредъка, постигнат в понижаването на незаконната миграция към Европа и към въпросните страни и са са се споразумели по пет основни точки:
- да продължат съвместните си начинания за борба с незаконната миграция към Европа и към техните територии;
- да продължат общите си действия за борба с нарушаващата правилата миграция в съответствие с общата декларация на Австрия, Румъния и България от 29 декември 2023 г.;
- да направят всичко по силите си за предотвратяване на нелегалното еднопосочно преминаване на мигранти през техните територии и да осъществяват гладко процесите по връщане и прехвърляне по силата на съответните споразумения;
- да смекчат ефекта от потенциалната промяна на миграционните модели, който може да се възникне като непосредствена последица от отсъствието на вътрешни граници (в Европейския съюз), да продължат да упражняват граничен контрол вътре в границите на ЕС с въвеждането на гранични проверки в съответствие с чл. 25а, ал. 4 и ал. 5 на Шенгенския граничен кодекс по сухопътните граници между Унгария и Румъния и между Румъния и България за първоначален период от най-малко шест месеца. Целта е да се предотврати всяка сериозна заплаха за държавната политика и за вътрешната сигурност;
- в духа на солидарност продължават да подкрепят България в защитата на външните сухопътни граници на ЕС с Турция с разполагането на международен полицейски контингент от 100 гранични служители (15 от Австрия, 25 от България, 20 от Унгария и 40 от Румъния).
Декларацията завършва с това, че страните са постигнали споразумение до края на годината да се започнат необходимите стъпки за приемането на официалното решение на Съвета на ЕС за определянето на дата за отмяната на проверките по вътрешните граници в ЕС с България и Румъния и по границата между двете страни.
По-рано днес унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер коментира, че София и Букурещ имат огромни шансове да влязат напълно в Шенгенското пространство още от 1 януари 2025 г.
Унгария председателства Европейския съюз и по нейна инициатива в момента домакинства на разговори по въпроса с пълноправното ни членство в Шенген. На тях присъства и вътрешният министър на Австрия - Александер Шаленберг, чиято страна остава последната от ЕС, която не е вдигнала ветото си за присъединяването на България и Румъния.
"Има възможност до 31 декември да приключим с тази тема и от 1 януари двете страни да станат пълноправни членки", заяви Пинтер.
По думите му е направена допълнителна стъпка в позитивна посока. Остава да бъде съставен съвместен пакет мерки, който да увеличи сигурността в Европа и в двете нови членки на Шенген. Този пакет ще бъде финализиран и на 12 декември ще се вземе решение в рамките на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи.
Едната част от пакета включва общ контингент от минимум 100 гранични полицаи на българо-турската граница, както и повишаване на административния капацитет на българската "Гранична полиция".
Министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер похвали София и Букурещ за работата, която са свършили по отношение на защитата на границите.
"От месец март миналата година с България и Румъния сме направили големи усилия. Укрепихме границите и борбата с нелегалния трафик на хора", каза Карнер.
От своя страна нашият вътрешен министър Атанас Илков подчерта за намаления миграционнен натиск на нашата граница и спад с 46% на задържаните незаконни мигранти във вътрешността на страната.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен приветства новината, като каза, че Румъния и България "напълно принадлежат" към Шенгенското пространство.
"Нека през 2025 г. Шенген стане по-силен", коментира фон дер Лайен в пост на профила си в социалната платформа X.