Забравете за пърженото пиле и калорийните бомби на полковник Сандърс. Американският щат Кентъки се гордее с една много по-пикантна, но и леко абсурдна история за кокаин, контрабанда, ченге-трафикант със синя кръв и една гладна мечка.
След няколко книги и серии по телевизията, трилърът от реалния живот е на път и към големия екран. "Кокаинова мечка" (Cocain Bear) е под режисурата на Елизабет Банкс (последният "Ангелите на Чарли").
Филмът е по реалната история на Андрю Торнтън Втори. Роден в края на Втората световна война и отрасъл в аристократичните среди на Кентъки - в престижно частно училище и в клуб по поло, той се записва в армията, става парашутист, а след това и полицай в наркоотдел. Завършва и право, след което практикува като адвокат.
Междувременно обаче започва да се занимава и с контрабанда на дрога.
Това води до обвинение в кражба на оръжия и контрабанда на марихуана, което прераства в шумен процес, но Торнтън успява да се размине с голяма присъда и лежи само 6 месеца зад решетките. Още покрай процеса става известен в САЩ, но историята му тепърва предстои.
През 1985 г., при полет със самолет "Чесна", превозващ кокаин от Колумбия, ченгето-играч на поло пуска дрогата над гората Чатахухи в планините на северна Джорджия. След това и самият Торнтън скача от самолета, но парашутът му се заплита и той пада край къща в Ноксвил, Тенеси. Умира при удара със земята.
Когато го откриват, откриват очила за нощно виждане, бронежилетка и мокасини "Гучи", плюс 4500 долара, ножове и два пистолета. В него е и сак с 35 килограма кокаин на тогавашна стойност около 15 милиона долара.
Явно при скока, за да се освободи от част от тежестта, Торнтън е изхвърлил част от кокаина - 40 килограма.
Три месеца след странната му смърт, полицията, в търсене на следите от дрогата по маршрута на полета, открива в горите на северна Джорджия мъртва черна мечка. Около нея се въргалят 40 празни пластмасови контейнера със следи от кокаин по тях. Животното е погълнало дрогата, а стомахът му е натъпкан догоре с кокаин, потвърждава аутопсията.
Защо мечката е изгълтала целия кокаин и имало ли се е веселба, рев, гонитба из гората и купон, никой не знае. Историята на мечката, кръстена закачливо EskoBear - на кокаиновия крал Пабло Ескобар, заживява свой живот, паралелно с този на ченгето-трафикант с мокасини "Гучи".
Единственото ясно за това как си е прекарала мечката след изяждането на 40 килограма кокаин, е от експертизата на съдебния лекар. 80-килограмовото животно е нямало никакъв шанс. То буквално се е взривило отвътре - вътрешни кървоизливи, прегряване, отказ на белите дробове, бъбреците и сърцето.
Кожата обаче е непокътната, затова медикът решава, че би било жалко мечката да бъде кремирана и се свързва с ловец, който взема тялото и го препарира.
Оттук нататък, препарираната мечка обикаля къде ли не - от посетителски център в родната ѝ гора в Джорджия попада при кънтри легендата Уейлън Дженингс, след това се озовава в имение в Лас Вегас на приятел на музиканта, откъдето пък заминава за Рино, където се ползва за декорация в магазин за китайска традиционна медицина.
Най-накрая, след 30 години скитане, е издирена от промотиращ щата Кентъки бизнес, наречен Kentucky for Kentucky. Сега кокаиновата мечка краси магазина им, който пък предлага купища сувенири - от чаши и чорапи до суитчъри с горкото животно. И полека лека то се е превърнало в атракция на щата.
Предстоящият филм на Елизабет Банкс е кръстен на нея - Cocaine Bear, и все още няма детайли по сюжета, но едва ли ще пропусне историята и на наркотрафиканта със синя кръв Андрю Торнтън.
Сниман е в Ирландия и се очаква по кината догодина. Продуценти са Крис Милър, Фил Лорд и Адития Суд. Сред успешните проекти на Лорд и Милър са комедията "Внедрени в час" (21 Jump Street), The LEGO Movie и спечелилият "Оскар" "Спайдър-мен: В Спайди-вселената".
В ролите - макар все още да не е ясно кой какво точно играе - са Рей Лиота, Кери Ръсел, Джеси Тайлър Фъргюсън, синът на Айс Кюб - О'Ший Джаксън и Олдън Еренхрайх. Предстои да видим и как ще се справи Елизабет Банкс с режисирането на трилър след неуспеха на нейната версия на "Ангелите на Чарли".
Ако е успешно, EskoBear може пък наистина да доближи един от брандовете за бързо хранене като най-популярния експорт на Кентъки.
[[article:128076,]]