Десет космически одисеи, които можем да гледаме отново и отново

Да живееш в интересни времена невинаги е проклятие, особено щом става въпрос за космически открития.

Човечеството гледа към Космоса все по-често и благодарение на това станахме свидетели на невероятни постижения.

Тази седмица видяхме първата снимка на черна дупка - един от най-енигматичните космически обекти.

Илон Мъск вече успя да изпрати Falcon Heavy и една от своите Tesla извън земната орбита, а Китай упорито се опитва да проучи по-подробно обратната страна на Луната. САЩ също гледат към естествения спътник на Земята и си поставиха краен срок за завръщането си там - до 2024 г.

Всичко това ни кара да гледаме не само с любопитство към новините, но и да си припомним някои от най-любимите филми за пътешествия в Космоса.

Влечението към непознатото отвъд земната орбита е толкова силно, колкото и страстта към "космическото" кино.

И в двата случая става въпрос за любопитство, подклаждано от немалка доза въображение и фантазии. Тази комбинация даде на киноманите не един и два шедьовъра, които с удоволствие гледаме отново и отново, без да омръзват.

В галерията ще видите 10 филма с космически приключения, а в коментарите можете да допълните и своите фаворити.

#2 e-mil 12.04.2019 в 12:26:44

"Контакт"... по едноименния роман... Сейгън взима активно участие и помага на режисьора Робърт Земекис в адаптацията на историята за голям екран." Всъщност участието му не е чак толкова активно и филмът не е по книгата. Историята се ражда като идея за филм още през 70-те и се превръща в книга години по-късно след провала на първия опит за филмиране. Затова има и значителни разлики между книгата и филма - сценарият е пренаписван много пъти и накрая е филмиран в различна епоха. А участието на Сейгън е в дребни поправки по време на снимки. * * * "2001: Една Одисея в Космоса"... предсказва появата на много неща, които вече са част от ежедневието ни – плоските екрани, изкуствения интелект и други." Мултимедийни устройства с плоски екрани са описани още през 50-те от Азимов и Лем. Плосък екран има в първия сезон на нискобюджетния телевизионен Стар Трек от 1966. Много е тъпо хем да възхвалявате роботите на Айзък Азимов, хем да пишете, че Кубрик предсказал изкуствения интелект. Да не говорим пък за прочутата "R.U.R." на Чапек писана веднага след Първата световна война. А в киното се появява още в световноизвестния "Метрополис" от края на 20-те. Почти 50 години фантастите пишат книги и снимат филми за изкуствен интелект, обаче видиш ли, накрая дошъл Кубрик и го предсказал. https://www.webcafe.bg/filmcafe/kino/id_19504237

#4 yoshi 12.04.2019 в 13:40:27

руският Солярис е по-хубав

#5 Pongo76 11.07.2019 в 18:39:01

Много точна публикация. Наистина всички тези шедьоври си заслужава да се гледат. Освен Интерстелар, Контакт, Гравитация, Марсианецът, Една одисея в космоса и Соларис.

#6 Ea 11.07.2019 в 19:11:00

Авторът на тази публикация гледал ли е съветската версия на Соларис? Авторът чел ли е книгата на Станислав Лем? Как изобщо твърде слабия филм с Джордж Клоуни е попаднал в тази не лоша класация?

Новините

Най-четените