Изкуството на дуета има своето специално място в историята на рокендрола.
През годините много от нашите любими групи и изпълнители са се съюзявали с други величия от жанра, или в още по-интересните случаи - с артисти от съвсем други стилове.
Е, понякога резултатите не се помнят с добро. Когато всичко се обърка, получаваме нещо като The Saints Are Coming на U2 и Green Day, или онова озадачаващо съчетание между Linkin Park и Джей Зи - Numb/Encore.
Но когато нещата се получат, резултатът е не просто страхотна песен, но и произведение, което дава нова перспектива върху творчеството на замесените изпълнители.
Именно такъв е случаят при тези 7 дуета, които са сред най-значимите в рока:
Aerosmith и Run-DMC - Walk This Way
В някакъв смисъл тази песен спасява кариерата на Aerosmith и ги прави отново актуални в средата на 80-те, когато те имат най-голяма нужда от това.
Оригиналът на Walk This Way се появява над десетилетие по-рано в третия албум на групата Toys in the Attic.
Но революционната идея за кавър версия на хип-хоп звездите Run-DMC с участието на Aerosmith постига грандиозен успех и не е преувеличено да кажем - променя музикалната история.
Walk This Way проправя път на хип-хоп жанра в мейнстрийма, дава формула за съчетаването на рока и рапа и възражда Aerosmith. Затова, когато говорим за рок дуети, няма как да не започнем от този пример.
Ози Озбърн и Лита Форд - Close My Eyes Forever
В края на 80-те притегателната сила на пауър баладите е толкова неустоима, че дори Принцът на мрака не може да не се поддаде.
Няма нищо по-логично от обща песен между Ози и Лита Форд, тъй като тогава мениджър и на двамата е неговата съпруга Шарън.
Но всъщност Close My Eyes Forever възниква до голяма степен случайно, когато двамата певци се оказват заедно в студиото, изпиват много алкохол и измислят набързо текста.
Резултатът е необикновена любовна песен, сякаш тотално лишена от всякаква романтика.
В нея Лита звучи нервно, а Ози - ядосано, но Close My Eyes Forever става голям хит. Всъщност е най-успешно представилият се в класациите сингъл и за двамата изпълнители.
Temple of the Dog (Крис Корнел и Еди Ведър) - Hunger Strike
Точно когато гръндж течението е на път да промени музикалните тенденции в световен мащаб, група бъдещи легенди се събират, за да почетат свой починал приятел.
Крис Корнел от Soundgarden пише няколко песни за големия музикален талант и верен другар Андю Ууд, умрял от свръхдоза хероин едва на 24 г., и събира групата Temple of the Dog за един възпоменателен албум.
Така се обединяват гласовете на Корнел и фронтмена на Pearl Jam Еди Ведър, а Hunger Strike се превръща в мигновена класика.
Феновете все още съжаляват, че Temple of the Dog така и не се събират повече и не издават нищо след албума от 1991 г.
Queen и Дейвид Боуи - Under Pressure
Боуи е участвал в не един и два забележителни дуета, но това е може би най-обичаната негова колаборация.
Той измисля песента заедно с членовете на Queen, като даже остава не съвсем изяснено чия е идеята за емблематичния риф на бас китарата, звучащ от самото начало в Under Pressure.
След записа Фреди Меркюри и Боуи се изпокарват относно микса на песента, но това не пречи тя да се превърне в един от най-запомнящите се дуети на 80-те.
А когато си партнират артисти от такъв калибър, едва ли е изненадващо, че възникват противоречия, както и че крайният резултат въпреки всичко е велик.
U2 и Би Би Кинг - When Love Comes to Town
Идеята Боно да пее заедно с легендарния блусар Би Би Кинг може и да се е сторила странно на някои, но всъщност се оказва една от най-добрите инициативи в кариерата на ирландската банда.
Песента излиза в самия край на 80-те и представя на едно ново поколение гения на Би Би Кинг.
Робърт Плант и Алисън Краус - Please Read The Letter
През 2007 г., когато Led Zeppelin се събраха отново за епичния концерт в лондонската зала O2, феновете се надяваха да последва мащабно турне на една от най-великите рок групи.
Но Робърт Плант вече беше на друг етап и едно шоу със старата му група му беше достатъчно. Певецът отдавна вече изследваше други територии в соловата си кариера и направи нова крачка с брилянтния албум Raising Sand заедно с блуграс и кънтри певицата Алисън Краус.
Двамата записаха класически песни от златния кънтри, рок и блус фонд, но връхната точка в албума беше новата версия на Please Read the Letter, написана от Плант заедно с Джими Пейдж няколко години по-рано.
През 2021 г. Краус и Плант издадоха още един качествен албум заедно, Raise the Roof.
Брайън Адамс и Тина Търнър - It's Only Love
Песента не е написана с идеята за двама певци, но се превръща в един от най-великите дуети на всички времена.
Когато Брайън Адамс решава да добави женски вокал към It's Only Love, той се прицелва именно в легендата Тина Търнър. Кралицата на рокендрола тъкмо се е устремила отново към върховете и възражда кариерата си през 80-те, а когато записва песента с Адамс, той е направо изумен от нея.
"Все едно торнадо мина през студиото", разказва канадецът.
Дрезгавите и мощни гласове на двамата се оказват мечтано съчетание и даже плъзват слухове, че връзката им е станала повече от професионална - макар че Адамс винаги го е отричал.
Но песента остава завинаги и това е повече от достатъчно.