Епидемията от ебола излиза извън контрол

Епидемията от ебола в Либерия, Гвинея и Сиера Леоне се развива по-бързо отколкото можем да я контролираме, предупреди Световната здравна организация.

"Ако ситуацията продължи да се влошава, последствията могат да бъдат катастрофални, що се отнася не само до загубата на човешки животи и риска от разпространение на вируса в други страни, но и в социо-икономически план", предупреди генералният директор на СЗО Маргарет Чан, цитирана от Ройтерс

729 вече са жертвите на вируса, за който няма известна ваксина и лечение.

Първият случай на заразяване е регистриран през 1976 година. Оттогава насам болестта се проявява през определени периоди. Вирусът постоянно циркулира в оргазнизмите на животните, предимно прилепите.

От време на време, болестта преминава и у хора, често когато някой докосва или консумира недостатъчно топлинно обработено или сурово месо от заразена маймуна или прилеп. След това обикновено следва епидемия, траеща около няколко месеца - и после отново настъпва затишие.

Еболата може напълно да изчезне и да няма човешки жертви в продължение на цели години. Например през периода 2005 - 2006 година не е имало нито един регистриран случай на ебола.

Настоящата епидемия започна в Гвинея някъде към края на 2013, началото на 2014 година.

Оттогава тя се е разпространи и обхвана Сиера Леоне и Либерия, включително някои големи градове и регионални центрове. Това е първият път, когато зараза с ебола достига до регионален център.

СЗО реши вчера да отпусне 100 млн. долара за спешни мерки в района. Положението още повече се усложнява поради липсата на медици, след като голяма част от организациите, които работеха в тези страни, започнаха да изтеглят хората си.

В САЩ се очаква да пристигнат двама американски лекари, заразили се по време на мисия в Африка, съобщава DPA.

Пациентите трябва да бъдат превозени до университетската болница Емъри в Атланта, която е един от медицинските центрове с най-високо ниво на изолация, за да не се допусне разпространението на вируса.

Преди дни в Сиера Леоне почина д-р Шейк Умар Кан, след като се е заразил с вируса, докато помагал на болни пациенти.

Кан беше почетен като национален герой заради изключителните му усилия да допринесе за спасяването на десетки заразени.

Новините

Най-четените