Бумът на шистовия газ в САЩ трябва да се използва, за да се ограничи руското влияние върху Европа и върху Украйна, заяви новата председателка на енергийната комисия в Сената Мери Ландрю, цитирана от Ройтерс.
Според нея американският износ на втечнен газ ще бъде "силен геополитически инструмент", с който да се окаже натиск върху руския президент Владимир Путин да намали цените на газа в Европа.
Мери Ландрю е сред деветимата официални представители на САЩ, на които е забранено да влизат в Русия като ответна реакция на санкциите, наложени от американското правителство заради анексирането на Крим, припомня АП.
Хидравличното разбиване (фракинг) при добива на шистов газ трябва да бъде начело на политическия дневен ред в Европа, заяви британският премиер Дейвид Камерън. Той определи кризата в Крим като призив за енергийна независимост към държавите, които зависят от руския газ, предаде Ройтерс.
"Някои страни са почти на 100% зависими от руския газ, така че смятам, че това е нещо като призив за действие", каза Камерън пред репортери в кулоарите на форума по въпросите на енергийната сигурност, който приключи в Хага.
Лидерите на Г-7 се съгласиха вчера, че министрите трябва да изработят стратегия за понижаване на зависимостта от руския петрол и газ. За същото се споразумяха и лидерите на страните от ЕС по-рано.
Камерън посочи, че залежите от шистов газ в Югоизточна Европа, Полша и Англия, който може да се извлече чрез известния като фрекинг процес, може да се използват като начин за засилване на енергийната сигурност в целия регион.
„Енергийната независимост, с използването на всички източници на енергия, трябва да бъде приоритетен политически въпрос от сега нататък", добави той.
В някои страни от Югоизточна Европа - Румъния и България, имаше масови протести срещу евентуални проучвания на "Шеврон" за добив на шистов газ. В България бе наложен безсрочен мораториум върху проучванията и добива на шистов газ. Технологията е забранена и във Франция.
В самата Англия имаше протести, при един от които бе задържана единствената депутатка на Зелените в парламента - Каролайн Лукас.
Камерън заяви, че тревогите на избирателите се дължат на неразбиране на процеса.
Германският канцлер Ангела Меркел определи вноса на американски шистов газ като възможно решение за европейските страни, които се стремят да разнообразят енергийните си източници. Тя обаче уточни, че САЩ първо трябва да изградят инфраструктура за износ.