Сирийските опозиционни бойци влязоха в конфликт с намиращата се в емиграция политическа коалиция, която също се бори с режима на президента Башар Асад, съобщи Би Би Си. Според вътрешното Революционно движение, политиците в изгнание не представляват успешно революцията пред света.
Междувременно САЩ и Русия се опитват да принудят всички страни в конфликта да седнат на масата за преговори в рамките на конференция за мир през юни.
Разправии
Четирите най-големи опозиционни организации в Сирия излязоха с обща позиция, според която Националната коалиция на революционните и опозиционните сили не може да изпълнява задълженията си заради раздора вътре в нея. „Този негативизъм доведе до безочливата намеса на международни и регионални фактори, без да е зачетена волята на хората", се посочва в изявлението. Бунтовниците настояват за по-голяма роля в политическата коалиция.
ООН предстои да обсъди дали да излезе с резолюция срещу намесата на чуждестранни групировки в сирийската гражданска война. Комисарят по човешките права Нави Пилай посочи, че насилието в страната е достигнало „стряскащи мащаби" и призова за незабавен достъп на хуманитарните агенции.
Решението е далеч
И двете страни в сирийския конфликт използват чуждестранно оръжие и услугите на военизирани групировки. Някои арабски страни като Катар въоръжават опозицията, а на нейна страна има и свързвани с „Ал Кайда" бойци. След падането на оръжейното ембарго от страна на Европейския съюз, през лятото се очаква да започнат и доставки от Стария континент.
Правителствената армия е снабдявана от Русия, Иран, а вероятно и Китай. Москва преди дни съобщи, че ще достави модерни зенитно-ракетни комплекси С-300 в отговор на отмененото ембарго. Под знамената на Башар Асад има и бойци от ливанската групировка „Хизбула".