Британецът Питър Хигс и белгиецът Франсоа Енглерт станаха носители на тазгодишната Нобелова награда за физика заради работата си по теорията за т.нар бозон на Хигс, съобщи Би Би Си. Чрез него се обяснява защо някои частици имат маса, а други не и следователно защо Вселената съществува такава каквато я познаваме. Откритието е смятано за равносилно на ДНК в биологията.
Лауреатите са сред физиците, които още през 60-те излагат в публикациите си хипотеза за това защо повечето от съставните части на Вселената имат маса. Първите са белгийците Робер Брут, починал м.г., и Франсоа Енглерт.
Питър Хигс първи пише, че само една нова частица може да обясни аномалиите.
Частицата действително беше открита през 2012 г. в Големия андронен колайдер на ЦЕРН. Тя в последствие е наречена Хигс бозон, а също „божествена частица".
„Наградата тази година е за нещо малко, което прави разликата", коментира постоянният секретар на Кралската шведска академия на науките Щафан Нормарк.
83-годишният Хигс, който е пословично известен с това, че страни от публични изяви, не беше открит за коментар. Според негов колега от университета в Единбург, той е заминал на почивка без мобилния си телефон още преди обявяването на лауреатите на престижното научно отличие.