Американският генерал от резерва Норман Шварцкопф, който командваше операция "Пустинна буря" срещу Саддам Хюсеин през 1991 година, почина на 78-годишна възраст. Носителят на четири звезди за храброст приключи земния си път в дома си в Тампа, Флорида.
Ветеран от войната във Виентам, наричан още "Норман Бурята" и "Мечката", генералът командаще 540 000 американски и 200 000 съюзнически военни по време на 6-седмичната операция срещу армията на Саддам Хюсеин, която бе изткласната от Кувейт до покрайнините на Багдад.
Военните на САЩ в тази операция са два пъти повече от силите им, които нападат Ирак през 2006 година, когато за 21 дни Саддам Хюсеин е свален.
През лятото на 1990 година иранският диктатор напада Кувейт, след което анексира територията му и го обявява за провинция на Ирак. През февруари следващата година САЩ и съюзниците им започват масирана офанзива, която изтласква армията на Саддам Хюсеин от Кувейт Сити за 4 дни. Анализатори твърдят, че това е една от най-добре извършените маневри в историята.
Иранската армия се изтегля, запалвайки множество петролни кладенци, а операцията завършва с примирие. Шварцкопф е критикуван за този развой на събитията.
Той често присъстваше в медиите по време на операция „Пустинна буря", определяна също като първата телевизионна война. Това донесе световна слава на преди това неизвестния ветеран от Виетнам.
Шварцкопф бързо се прочу с острия си тон. Ето пример: „Колкото до това дали Саддам Хюсеин е велик военен стратег - той не е нито стратег, нито се е обучавал във военното изкуство, нито е тактик, нито е генерал, нито е войник. Извън всичко това, той е велик военен, искам да го знаете".
Макар и в болница, бившият президент Джордж Буш - старши, който създаде коалицията срещу Иран, определи Шварцкопф като „истински американски патриот и един от най-големите военни лидери на своето поколение".
Шварцкопф бе негов явен привърженик и подкрепи преизбирането на сина му през 2004 година срещу демократа Джон Кери. Генералът настояваще за твърда ръка в прочутата Война с терора, започнала след терористичния акт от 11 септември 2001 година.