Гърция е изправена пред нови трудности, след като две големи приватизационни сделки се провалиха, лошата финансова ситуация наложи затварянето на държавната компания за радио и телевизия EPT, а освен това стана първата развита страна в света, изгубила статута си на такава.
Малко след 23.00 часа местно време в Гърция спря излъчването на програмите на ЕРТ. Главният предавател, разположен близо до Атина, е бил изключен от полицията.
Очаква се ЕРТ да поднови работа "възможно най-скоро", но с по-малко служители и при друга финансова схема, не като изцяло държавна. Предвижда се от 3000 служители да останат не повече от една трета от тях или най-много 1200. Уволнените ще бъдат компенсирани с по 2500 евро.
Името на новата гръцка държавна радио-телевизионна компания ще бъде "Ново гръцко радио, интернет и телевизия" АД (NEPIT), става ясно от законопроект, пуснат в интернет за обществена дискусия,
Европейският съюз за радио и телевизия призова гръцкия премиер Андонис Самарас да отмени решението за спиране на държавното радио и телевизия, като подчерта, че съществуването на обществени медии и тяхната независимост от действията на правителството е жизненоважно за демократичните общества.
ЕРТ започва да излъчва през 1938 г. Днес има три телевизионни канала, седем национални радиопрограми и 19 регионални.
По-късно пред Европарламента еврокомисарят Оли Рен заяви, че Европейската комисия не е изисквала затварянето на ERT, но и не поставя под съмнение мандата на гръцкото правителство да управлява публичния сектор.
"Газпром" се отказа да купува гръцки активи
Междувременно руският холдинг "Газпром" се отказа вчера от участие в конкурса за закупуване на гръцката газова компания DEPA и от подаването на обвързваща оферта - заради новите искания на правителството на Гърция за цените на газа и във връзка с позицията на ЕС, съобщиха медии, цитирани от РИА Новости.
Според икономическия сайт Capital.gr от гръцкото правителство са се опитали да обвържат исканата цена с цените, на които "Газпром" ще продава синьото гориво в Гърция. От правителството са посочили, че руската компания продава газ на Гърция на цена с 30% над средната за Европа, посочват от изданието.
Руската версия за провалените преговори са твърде големите задължения на DEPA и като цяло лошото й финансово състояние, за което "Газпром" не получили гаранция дали няма да се влоши.
От Proto Thema пък съобщават, че "червеният картон" на руската компания е бил показан от Европа. Според източник на изданието високопоставен представител на ЕС е предупредил гръцкото правителство, че Европейската комисия по конкурентоспособността ще блокира придобиването на DEPA и DESFA от руските компании "Газпром" и "Синтез".
ЕК разследва "Газпром" от септември м.г., за да провери дали компанията нарушава европейското антитръстово законодателство. Проверката е за господстващо положение на пазарите в Централна и Източна Европа, където "Газпром" е основен играч. 36% от синьото гориво за Стария континент идва от Русия.
Отношението на Европейската комисия от самото начало е било единствената неизвестна за приключването на продажбата на DEPA на руската компания. Явно разбрали, че от комисията по конкурентоспособност ще възразят срещу продажбата на DEPA и DESFA, руснаците са решили дори да не представят обвързваща оферта за придобиването на двете компании, пише Рroto Thema.
Единственото предложение за DESFA е внесено от азербайджанската компания Socar, която се надява по Трансадриатическия тръбопровод да доставя азерски газ на европейския пазар. Гръцки компании също не са подали обвързващи оферти.
Дупка от 1 млрд. евро
Предстои гръцкият министър на финансите Янис Стурнарас да обсъди с премиера Андонис Самарас развитието на ситуацията. Заради липсата на сделка за DEPA в държавната приватизационна програма се очертава дупка от близо 1 млрд. евро.
Според актуализирания меморандум кабинетът се надява да събере най-малко 1.8 млрд. евро от приватизацията до края на септември.
Това означава, че правителството или трябва да внесе корекции в нея, или да потърси допълнителни източници на средства за покриването на свиващите се приходи.
Въпреки неслучилата се сделка, еврокомисарят по икономическите и валутни въпроси Оли Рен смята, че е рано да има каквито и да било дебати за преразглеждане на целите на гръцката приватизационна програма и за ново преструктуриране на гръцкия дълг.
Пред гръцкия в. "Та неа" Рен изтъква, че е рано да се преразглеждат целите на приватизационната програма на Гърция, по които наскоро правителството в Атина постигна споразумение с международните кредитори.
Изявлението на Оли Рен идва след репортаж на агенция Ройтерс, който, позовавайки се на високопоставен правителствен служител в Гърция, обяви, че Атина ще поиска от международните си кредитори да намали приватизационната цел за 2013 г. заради провала на продажбата на DEPA.
Оли Рен настоява Атина да обяви нов търг за компанията. Приватизационната процедура на DEPA не е приключила и аз имам доверието, че гръцкото правителство пристъпва към необходимите действия, за да гарантира, че приватизацията в сектора на природния газ в крайна сметка ще се окаже успешна, каза еврокомисарят.
На среща с председателя на Еврогрупата - люксембургския премиер Жан-Клод Юнкер, Самарас увери, че конкурсът ще бъде повторен.
Така си е!!! Гърция е една пропаднала, недоразвита държава- майната и!!! Единствения проблем е, че ние като държава и икономика дори и от тази крайно пропаднала държава сме мноооого по- зле и назад.