Лустрацията на дипломати вече е законна

Български граждани с установена принадлежност към Държавна сигурност няма да бъдат назначавани на публични длъжности към дипломатическите ни представителства. Това решиха днес народните представители, съобщи агенция "Фокус".

За поправката гласуваха 92-а, "против" 28 и двама се въздържаха.

За първи път в България се прилага законово лустрация заради принадлежност към бившите тайни служби. Единственият отстранен досега от поста заради досие в ДС е бившият министър за българите в чужбина Божидар Димитров.

Част от сегашния апарат на ДАНС, на НРС и на други служби е работил и в структурите на Държавна сигурност, както и областни управители. В същото време е известна акцията по прочистване на архивите на бившата ДС, започнала през 1990-а.

По непотвърдена официално информация между 60 и 70% от информационния масив, включващ документи за секретни сътрудници, агенти, доверени лица, съдържатели на явочни квартири и пр. е изгорен или "приватизиран".

Юнал Лютфи от ДПС, за когото преди време беше установена принадлежност към бившите тайни служби, заяви, че през всички тези 18 години проблемът с досиетата на публичните личности в  България се използва с цел да бъдат дискредитирани отделни политици и отделни политически партии. 

"Тон даде правителството на г-н Костов и неговият министър Богомил Бонев. Есента на 1997 г. беше изнесен един списък от 27 народни представители, като половината и повече бяха депутати от ПГ на ДПС", каза той.

По думите му тази практика продължава и след това - вадят се отделни имена, именно с тази цел. 
Това политическо поведение служи, за да се озаптят недоволните в отделните парламентарни групи, стана ясно от изявлението на депутата от ДПС.

"ДПС иска, с приемането на този закон, да се получи онзи катарзис и да се сложи край на търговията с досиета. Да се сложи край веднъж завинаги на зависимостта от Държавна сигурност, защото, когато се обявят всички, принадлежали към едни или други структури на Държавна сигурност, тогава вече отпада зависимостта. Какво става - и до ден-днешен все още витае в пространството, че не всички досиета на политици действащи и до днес са разкрити", заяви Юнал Лютфи.

Законът за досиетата беше приет в миналия парламент именно по настояване на ДПС и подготвен от един от хората, които днес вече са и извън парламентарната група, и извън партията - Касим Дал.

Междувременно стана ясно, че парламентарната група на Коалиция за България ще настоява президентът да наложи вето върху Закона за дипломатическата служба. Това съобщи в парламента лидерът на БСП и председател на парламентарната група на Коалиция за България Сергей Станишев.

Той посочи, че ще бъде сезиран и Конституционният съд, тъй като промените са антиконституционни и въвеждат лустрация по отношение на българските дипломати. 
Чрез този законопроект се въвежда колективна вина и се ограничават личните права на гражданите, каза Станишев.

Според него законът въвежда еднолично управление на МВнР на българската дипломация. Той изземва правомощия от Министерския съвет, от министър-председателя и ги дава на министъра на външните работи, разрушава цялата професионална структура на българската дипломация и премахва всякакви ограничители върху произвола на министъра, отбеляза още Сергей Станишев.

Новините

Най-четените