Най-добре от изборите излизат 2 субекта - ДПС, които увеличават подкрепата си и това би проличало и при избори за народно събрание - те единствени биха качили резултата си и биха увеличили броя на депутатите си. И другият печеливш е президентът, макар и косвено, защото в дебата, който се е водил в контекста на европейските избори, той ясно е подкрепил европейската интеграция в противовес на позициите на АБВ, БСП и „Атака", които са били ръководени и ориентирани в полза на Москва. Това каза бившият премиер Иван Костов пред Дарик радио.
Атака загуби, АБВ не успя да влезе, БСП претърпя тежка загуба, обобщи Костов.
Ако изминалите европейски избори бяха парламентарни БСП щеше да има не 84 депутата, както сега, а 52, изчисли бившият лидер на ДСБ Иван Костов. ГЕРБ също би загубил тежест и вместо 97 щеше да има 83-ма народни представители.
Европейските избори промениха съотношението между политическите партии, констатира в анализа си, озаглавен „Политическата констелация и доверието в институциите" Костов. 3 нови формации са с шанс да влязат в парламента - ББЦ с 29 депутата, Реформаторският блок с 18 и АБВ с 11, ако са преизчислят получените гласове от европейския вот.
Тази перспектива ерозира доверието в парламента, който се държи само на подкрепата на Атака, народното събрание не е представително, няма доверие в него. Правителството и парламентът са големите губещи след тези избори, коментира Костов.
По думите му в момента политическата система е изправена пред въпроса за нови коалиционни мнозинства. Според анализа на ръководената от него лаборатория за управление на рисковете на двата основни блока, ако се групират по политически семейства, не им стигат мнозинство:
- ДПС и БСП не могат да управляват сами, дори и АБВ да се присъедини към тях;
- На ГЕРБ и Реформаторския блок (РБ) също не им стигат депутати.
Изводът е, че ДПС може да бъде на власт, но само ако се присъедини към ГЕРБ и РБ. ББЦ обаче има две опции да управлява - партията на Бареков може да мигрира и към ГЕРБ и РБ, и към ДПС и БСП. С други думи новият балансьор е ББЦ.
Грешката в кампанията
Някои партии грешно разчетоха кампанията и нагласите на българските избиратели и я обърнаха към Москва, коментира Костов. По думите му те са сбъркали настроенията на избирателите. Кампанията не се е провела по европейски теми и вината за това носят лидерите на словото, каза Костов.
„Целият дебат беше позициониран, така че след изборите всички институции са в тежка криза. Оставям на страна социолозите, които подведоха всички, че БСП ще бъдат близко по резултати до ГЕРБ", коментираш бившият лидер на десницата.
По думите му изборите са създали нови рискове за политическа криза и предсрочно прекратяване на мандата на народното събрание.
Гласът на разума
Орешарски има 2 хода, смята анализаторът у Костов. Единият е палеативен - да направи промени в кабинета, вторият е да излезе с кратка програма, в която да посочи основните проблеми пред страната, да планира решенията им и да се насрочи дата за предсрочни избори. Така Орешарски ще може да си вземе глътка въздух и ще бъде оставен да работи. Този вариант според Костов е бил споменат и от Лютви Местан, и това е „гласът на разума".
Изпълнителната власт в момента има доверие под санитарния минимум, смята Костова. Хората са обезсилени, защото знаят, че нямат подкрепата на избирателите - съответно не се взимат сериозни решения, всичко се отлага. Хората гледат да ходят в Рим, да не са тук, пошегува се Костов, визирайки последната визита на Орешарски.