Кабинетът с вързани ръце за строежа на "Южен поток"

Разрешителното за строеж на първия обект на "Южен поток" в България може да се обжалва в законовите срокове, но не от служебното правителство, а от онези групи засегнати лица, описани в Закона за устройство на територията. Това обясни служебният вицепремиер Илияна Цанова в Нова ТВ.

"Юридически е невъзможно Министерството на регионалното развитие да обжалва свое решение", каза Цанова.

Казусът възникна, след като стана ясно, че в последните си дни на поста - на 31 юли - бившият регионален министър Десислава Терзиева е издала документа, позволяващ начало на строителството на приемен терминал и компресорната станция, както и на път до тях в местността "Паша дере" край Варна.

Цанова обясни, че има две възможности за спиране на заповедта на Десислава Терзиева.

При първата - в тридневен срок след публикуването в Държавен вестник (което се случи на 5 август), неправителствени организации или общини имат право да заведат жалба в съда срещу решението за предварително изпълнение на строителното разрешение.

Втората възможност е в 14-дневен срок разрешението да се обжалва по същество пред Върховния административен съд от заинтересованите страни.

Вицепремиерът Цанова обяви, че служебното правителство извършва проверка по целия проект "Южен поток".

Вчера стана ясно, че формалното решение за спиране на "Южен поток" е издадено от бившия премиер Пламен Орешарски едва на 31 юли - почти два месеца след като самият той публично обяви замразяването на всички работи по проекта до съгласуването му с Европейската комисия, което все още не е договорено.

Новините

Най-четените