Холандия възнамерява да забрани пълното покриване на лицето, практикувано от мюсюлманки, защото е в противоречие с холандския начин на живот и култура, предаде агенция Ройтерс.
Предложението се внася за одобрение първо в Държавния съвет, после - в Административния съд, и чак след това в парламента. Не са посочени срокове за приключване на процедурата.
Напълно прикритите лице на мюсюлманки не се срещат масово в Холандия, но много жени, изповядващи исляма, носят забрадки.
Ако забраната влезе в сила, Холандия ще е третата страна след Франция и Белгия, където се забранява покриването на лицето. Франция вече забрани и молитвите на открито, а Швейцария - минаретата на джамиите.
Наред с това премиерът Марк Руте обяви, че ще се въведат и по-строги изисквания за имигрантите и търсещите убежище, които желаят да получат холандско гражданство. Новите условия са те да докажат, че имат законни доходи и поне от 3 години не са получавал финансова или социална помощ.
Репутацията на Холандия като място за сравнително лесно имигриране се промени през последните десетина години. Това отразява притесненията на избирателите от големия брой мюсюлмански имигранти, коментира Ройтерс.
"Правителството смята, че носенето на облекло, което напълно или почти изцяло покрива лицето, фундаментално противоречи на принципите ни за обществен живот, където хората са разпознавани чрез лицата им", се казва в официалното съобщение.
"Прикриването на лицето пречи на това и е против принципите на равнопоставеност между жените и мъжете и особено между жените."
Новите мерки отразяват още и растящото влияние на антиимигрантски и антиислямски настроения популист Геерт Вилдерс, чиято Партия на свободата е третата по големина в парламента и на чиято подкрепа се крепи кабинетът.
Правителството на малцинството има споразумение в Партията на свободата за подкрепа в парламента срещу по-твърда политика по въпросите на исляма и имиграцията от държави, които не принадлежат към Запада.
Освен това Холандия е и страната, която се противопоставя на членството на България и Румъния в Шенген.
Управляващата коалиция между либерали и християн-демократи вече се сблъска със съпротивата на Вилдерс за спасяването на закъсали държави в еврозоната и се нуждае от подкрепата му, за да продължи с важни, но непопулярни, бюджетни съкращения.